Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin FinCen Belgeleri Nedir ve Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

FinCen Belgeleri Nedir ve Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Kamuoyuna sızdırılan FinCEN belgeleri, dünyanın en büyük finans kuruluşlarının kara para aklama operasyonlarına nasıl aracılık ettiğini ve bu bankaların 2 Trilyon Dolar’ı bulan para transferlerinde nasıl bir rol üstlendiklerini ortaya koydu.

Sızan belgeler, hem Rus oligarkların uluslararası bankalar aracılığıyla kendilerini hedef alan yaptırımlardan nasıl kurtulduklarını, hem de son beş yıl içerisinde ortaya çıkarılan Panama ve Paradise belgeleri gibi gizli para transferleri, kara para aklama operasyonları ve vergiden kaçınma çabaları hakkında detayları içeriyor.

FinCEN Belgeleri Nedir?

FinCEN belgeleri, 2.500’ün üzerinde dokümandan oluşuyor. Dosyanın önemli bir bölümünü bankaların 2000 – 2017 yılları arasında ABD’li yetkililere gönderdiği belgeler oluşturuyor.

Bankalar, bu belgelerde müşterilerinin hesaplarındaki şüpheli para hareketleriyle ilgili kaygılarını yetkililere iletiyorlar. Bu belgeler uluslararası bankacılık sisteminin en sıkı korunan sırları arasında gösteriliyor. Bankalar bu belgeleri şüpheli hesap hareketlerini ihbar etmek için kullansa da belgelerin kendileri bir suçun kanıtı olarak görülmüyor.

ABD merkezli haber sitesi Buzzfeed‘e sızdırılan belgeler, kısa sürede dünyanın dört bir yanından araştırmacı gazetecileri bünyesinde barındıran bir konsorsiyumla da paylaşıldı.

FinCEN, ABD’deki Mali Suçları Araştırma Ağı‘nın kısaltmasıdır.

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bu birim, finansal suçlarla mücadele ediyor. ABD Doları cinsinden yapılan şüpheli finansal işlemlerin FinCEN’e bildirilmesi gerekiyor.

Şüpheli bir işlem raporu (SAR) örneği.

Bu işlemler ABD sınırları dışarısında gerçekleşmiş olsa bile bankanın FinCEN’e raporlarını iletme zorunluluğu bulunuyor.

Şüpheli işlem raporları ise kısaca SAR olarak biliniyor.

Bir banka herhangi bir müşterisinin faaliyetlerinden şüphelenirse bir SAR hazırlayıp, FinCEN’e iletiyor.

Raporlar Neden Önemli?

Yasa dışı yollarla elde edilen kaynaklar, kara para aklama yoluyla uluslararası finansal sisteme dahil ediliyor.

Kara para aklamak, uyuşturucu satışı ya da yolsuzluk gibi yasa dışı yollardan elde edilen gelirlerin itibarlı bir bankada açılan hesaba aktarılması ve suçla bağını gösteren izlerin kapatılması olarak özetlenebilir.

Batılı ülkelere finansal kaynaklarını taşıyamayan yaptırıma maruz kalmış Rus oligarklar da benzer yöntemleri kullanıyor.

Bankalardan, müşterilerinin kara para aklamalarına yardımcı olmamaları ve bu paranın yürürlükteki yaptırımları delecek şekilde dolaşıma sokulmasını engellemeleri bekleniyor.

Kanunlar gereği bankaların müşterilerinin kim olduğunu bilmeleri gerekiyor. Şüpheli bir işlem tespit ettiklerinde bunu raporlayıp ardından kirli paraları almaya devam etmeleri yasalara aykırı.

Eğer ellerinde şaibeli bir finansal işleme dair deliller varsa, bankalardan para akışını kesmek için tedbir almaları bekleniyor.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ)‘dan Fergus Shiel;

“Ele geçirilen belgeler, bankaların dünyada dolaşan devasa miktarlardaki kara para hakkında ne bildiğini gösteriyor” dedi.

FinCen Belgeleri Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Yayınlanan belgeler, kara para aklamayla mücadele edemeyen bankaların hatalı sistemini de ortaya çıkardı.

Capriole Investments’in kurucusu Charles Edwards, attığı bir tweette Bitcoin şeffaflığının borsaların suçları ortadan kaldırmasını kolaylaştıracağını söyledi:

“Ancak Bitcoin kötü amaçlar için kullanıldığında, halka açık bir şekilde izlenebilir ve borsalar genellikle sözcülere karşı birleşir.”

Fakat, Kraken hukuk sorumlusu Marco Santori, Bitcoin kullanıcılarını yaşanan bu skandalın kripto para için hiç iyi olmadığı konusunda uyardı:

Marco Santori, Twitter üzerinden paylaştığı gönderide;

“Bunun Bitcoin için iyi olduğunu düşünüyorsanız, çok büyük hayal kırıklığına uğrayacaksınız.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Lark Davis, Az Bilinen Üç Kripto Paranın Patlayacağını Söyledi

Ünlü trader, bir sonraki uzun vadeli Bitcoin boğa koşusunda az bilinen üç kripto paranın patlamaya hazır olduğunu söyledi. Lark...

BTC Fiyatı 3 Ay İçinde 20.000 Dolar Olabilir; Mohit Sorout

Mohit Sorout, BTC fiyatı mevcut aralıktan çıktığında üç ay içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselebileceğini söylüyor. Bitcoin fiyatı...

Wrapped Bitcoin (wBTC) Piyasa Değeri Açısından 1 Milyar Dolar’ı Aştı

Skew'den alınan verilerine göre Wrapped Bitcoin'in (wBTC) piyasa değeri 1 Milyar Dolar'ı aştı. Bu, merkeziyetsiz finans (DeFi) pazarının 2020'deki...

Bitcoin Fiyatı Son Haberlere Rağmen Durgun: Fırtına Öncesi Sessizlik Mi?

Dün yayınlanan OKEx haberleri kripto para fiyatlarını düşürdü, ancak çoğu kripto para depolanmayı durdurdu. Bitcoin fiyatı 11.350$, Ethereum fiyatı ise 370$ civarında...