bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,165.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,014.80
tether
Tether (USDT) $0.998938
binance-coin
Binance Coin (BNB) $472.87
Ana SayfaKripto Para HaberleriG20 Bakanları Zirvede Stablecoin Çağrısında Bulundu

G20 Bakanları Zirvede Stablecoin Çağrısında Bulundu

G20 Maliye Bakanlarının katılacağı finansal zirvede stablecoin çağrısı yapıldı. Tehlikeli olarak görülen stablecoinlerin düzenlenmesi konusunda anlaşıldı.

Dördüncü kez toplanan G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları istikrarlı para olarak bilinen stablecoinleri düzenlemek için çalışma yapılması gerektiğini vurguladılar.

Düzenleyici Önlemler Alınmalı

G20 zirvesi öncesinde konuşulan başlıklardan olan stablecoinler konusunda hükümetlerden düzenleme talep eden Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları, stablecoin nişi için yasal, düzenleyici ve gözetim gereksinimlerinden bahsetti.

Covid-19 pandemisi ve etkilerinin konuşulduğu toplantıda özellikle sınır ötesi ödeme sistemleri, teknolojik gelişmeler ve blockchain ele alındı. 2027 yılına kadar uygulanması hedeflenen sektördeki maliyet, hız ve şeffaflık sorunlarının çözümü için Finansal İstikrar Kurulu (FSB) tarafından belirlenen hedefleri de kabul ediyor.

Toplantı sonrasında rapor düzenleyen Bakan ve Başkanlar, düzenleyici hareketin bir an önce devreye alınması gerektiğini belirttiler. Konu ile ilgili düzenleme yapacak birimler 2023 yılında çıkacak FSB tavsiye kılavuzunu da kullanabilecek.

Dijital varlıklar ve stablecoinler üzerinde ticaretin sınırlarının belirlenmesi gerektiğini vurgulayan liderler, kripto varlıkları kullanarak kara para aklama ve terörün finansmanı endişelerinden bahseden Mali Eylem Görev Gücü (FATF) de müzakerenin merkezinde olacak. FSB tarafından daha önce yayınlanan bir anketin sonuçları, stablecoin’lerin ana ödemeler için kayda değer bir kullanım seviyesine ulaşmadığını da ortaya koydu. Yine de, bu onların sözde sorunu tomurcukta kesmek istemekten alıkoymaz.

Stablecoinler CBDC’nin Önüne Geçebilir

Stablecoinlerin ortak sorun olduğuna dikkat çeken G20 zirvesi katılımcıları, Düzenleyicilerin ulusal değil küresel çapta çalışma yapmaları gerektiğini vurguladılar. Stabilcoin’lerle ilgili başlıca endişelerden biri, küresel olarak benimsenmesi muhtemelen yıllar alacak olan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) olduğu konuşuldu. Stablecoinlerin CBDC’lerin yaygınlaşmasının önüne geçebileceği belirtildi.

Stabilcoinler için gözetim önlemlerini incelemeye başlayan birçok ülke arasında Amerika Birleşik Devletleri var. ABD Hazinesinin, piyasaya bir bütün olarak ilişkin düzenleme hakkında kesin bir söz bulunmadan önce bile, stabilcoin düzenlemesi üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Kripto pazarının tamamı için düzenleme belirlemek zordur ve koordineli bir uluslararası çaba gerektirebilir. Ancak yetkililer, stabilcoinlerin ulusal para birimleri için oluşturduğu tehdidi mümkün olduğunca çabuk ortadan kaldırmaya hevesli, bu nedenle aniden niş üzerine odaklanılıyor. Dünya çapında stabilcoin düzenlemesi şu anda parça parça, ancak bu hızla değişiyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.48%
$60,165.00
$1,492.09
Ethereum (ETH)
2.9%
$4,014.80
$116.43