G20 Ülke Liderlerinden “Kripto Para Birimlerini Vergilendirme Çağrısı”

G20 ülkeleri, kripto para biriminin vergilendirilmesi ve kara para aklama ile mücadele düzenlemesi çağrısında bulundu. G20 liderleri tarafından ortaklaşa sunulan...

0

G20 ülkeleri, kripto para biriminin vergilendirilmesi ve kara para aklama ile mücadele düzenlemesi çağrısında bulundu.

G20 liderleri tarafından ortaklaşa sunulan bir belgenin nihai metni, sınır ötesi elektronik ödeme hizmetleri için bir vergi sisteminin gerekliliğini belirtiyor.

Makale, mevcut yasalara göre, Japonya’da bir fabrika veya başka bir üssü bulunmayan yabancı şirketlerin yerel yönetim tarafından vergilendirilemeyeceğini belirtiyor. Ayrıca makalede; G20 liderlerinin sınır ötesi elektronik servisler için bir vergi sistemi kurulması konusu üzerine çalıştıkları da belirtiliyor.

Bu haftasonu Arjantin, Buenos Aires‘de bir araya gelen üye devletlerin, bu konu üzerinde iş birliği içinde olduklarını ve 2019’da Japonya’nın zirvenin başkanı olacağı zirvede sorunu ele alacakları bildirildi. Düzenlemelerin nihai bir versiyonun, her üye devletten gelen teklifler değerlendirildikten sonra, 2020 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kripto para yatırım uygulaması Circle’ın CEO’su, kripto endüstrisinin “G20 seviyesinde normalleşme” çağrısında bulunmuştu.

Temmuz ayında ise Fransa maliye bakanı Bruno Le Maire, bu haftasonu yapılan G20 zirvesinde kripto paralarla ilgili genel bir tartışma başlatılmasını istemişti.

Le Maire, “Spekülasyon riski olduğu için Bitcoin sorusu üzerine, liderler ile hep birlikte tartışacağız” dedi.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.