bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,353.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,461.14
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $413.98
Ana SayfaKripto Para HaberleriDeFiGrayscale, Yatırımcı İlgisi Sebebiyle Bir DeFi Fonu Başlatıyor

Grayscale, Yatırımcı İlgisi Sebebiyle Bir DeFi Fonu Başlatıyor

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi olan Grayscale, yeni bir merkeziyetsiz finans (DeFi) fonu başlatacağını açıkladı.

Grayscale Investments, CoinDesk Indexes ile birlikte Grayscale Merkezi Olmayan Finans Fonu’nu başlatıyor. Grayscale’in 15. yatırım ürünü, DeFi protokollerinin geniş tabanlı, karşılaştırmalı bir temsilini sağlamayı amaçlayan yeni yayınlanan CoinDesk DeFi Endeksi’ni izleyecek.

“Kripto ekosistemindeki tüm dijital varlıklarda olduğu gibi, DeFi için çok erken günler ve teknoloji ve kullanım örnekleri hala geliştirme aşamasında. Ancak yatırımcılarımız DeFi’ye büyük ilgi gösterdiler ve bu, çok aktif bir geliştirici topluluğunun yanı sıra büyük ölçekte organik kullanıcı benimsemesinin olduğu bir alandır.”

Ether Capital CEO’su Brian Mosoff, kripto varlıklarına olan ilginin Bitcoin ve Ethereum’un ötesine geçtiğini ve Grayscale’in kurumsal ve akredite yatırımcılara alana çeşitli erişim noktaları sağlamada lider olduğunu belirtti.

Grayscale

Şirket, 2015 yılında amiral gemisi ürünü Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) piyasaya sürdü ve ürün, yönetim altındaki varlıklarda 20,7 milyar dolara yükseldi. Varlık yöneticisi ayrıca yatırımcılara Eter, Filecoin, Chainlink ve Litecoin gibi çeşitli kripto para fonları da sunuyor. Grayscale, bu yılın başlarında bir blog gönderisinde, ürün ailesine 13 varlık daha eklemeyi düşündüğünü duyurmuştu.

Yeni açıklanan bu DeFi fonu, şirketin başlattığı ikinci çeşitlendirilmiş fon konumunda; ilki, 2018’de başlatılan Grayscale Dijital Büyük Sermaye Fonu.

Mosoff, verdiği demeçte, merkezi olmayan finansı hedefleyen bir endeks ürünü yaratmanın firmanın ürün yelpazesi için bir sonraki adım gibi göründüğünü ve diğer varlık yöneticilerinin benzer ürünlerle piyasaya çıkmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

“DeFi kesinlikle sıcak bir sektör. Son 12 aydır ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda da ilgi çekmeye devam edecek. NFT’ye nasıl maruz kalınacağını bulmanın bir yolu olsaydı, eminim bu da yol haritasında olurdu.”

Grayscale ve DeFi

1 Temmuz itibariyle, fon tarafından izlenen CoinDesk endeksindeki en büyük kripto, yaklaşık %50 ile Uniswap idi. 2018 yılında kurulmuş bir şirket olan Uniswap, akıllı sözleşmeler kullanarak Ethereum blok zincirindeki kripto para birimi belirteçleri arasında otomatik işlemleri kolaylaştıran bir protokol oluşturdu.

Endeksteki diğerleri arasında, mevduat ve borç varlıklarına faiz kazanmak için açık kaynaklı ve gözetimsiz bir protokol olan ve %10 ağırlık taşıyan Aave var. Ayrıca, geliştiriciler için oluşturulmuş algoritmik, özerk bir faiz oranı protokolü olan Compound %8 ağırlıkla yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.24%
$48,353.00
$599.58
Ethereum (ETH)
0.26%
$3,461.14
$9.00