Güney Kore Hükümeti Kripto Para Yasağı Konusunda Bölündü

Güney Kore hükümeti bugün yaptığı açıklamada, kripto para’lar hakkındaki düzenleyici talimatın, yasadışı eylemleri veya belirsizlikleri önlemeyi amaçladığını söyledi. Çeşitli medya...

0

Güney Kore hükümeti bugün yaptığı açıklamada, kripto para’lar hakkındaki düzenleyici talimatın, yasadışı eylemleri veya belirsizlikleri önlemeyi amaçladığını söyledi.

Çeşitli medya organlarından alıntılanan haberlere göre, hükümetin politika eşgüdümü görevini yürüten Hong Nam-ki, fiyat manüplasyonları ya da kara para aklama konusunda kesin bir yasağa karşı, geçen ay yapılan genel seçimlere yanıt olarak bir açıklama yaptı.

 

Güney Kore başkanlık ofisinin sitesinde yayınlanan dilekçe bugüne kadar 200.000’den fazla imza toplanmıştı. Hükümet, 30 gün içinde 200.000’den fazla imza toplanan dilekçeye cevap vermek zorunda kaldı.

Hong yaptığı açıklamada;

“Hükümetin bu konuda temel görevi; korsan ticareti, yasadışı olan herhangi bir eylemi veya belirsizliği önlemektir. Ayrıca blokchain teknolojisini de olabildiğince geliştirmektir. Fakat hükümet, kripto para birimini yöneten kurumları sisteme sokmak ve kriptopara ticaretini yasaklamak gibi çok sayıda farklı görüşe bölünmüş durumda.” dedi.

Adalet Bakanı Park Sang-ki’nin, kriptopara alışverişi ve ticaretini yasaklayan yasaların yürürlüğe girmesini önerdikten sonra halkın tepkisi, hükümetin bu konudaki pozisyonunu tamamen açık olarak ortaya koyması gerektiğini gösterdi.

Maliye bakanı Kim Dong-yeon, 31 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “kripto paraları yasaklamak veya baskı altında tutmak için hiçbir niyetimiz yok” dedi.

Bugün hükümetin birçok farklı görüşü barındıran açıklamasında, ülkede son kararın henüz verilmediği açıkça görülüyor.

Bu yıl Haziran ayında yapılan seçimler sonrasında kripto para alışverişleri için bir lisans düzeninin oluşturulabileceğinin söylenmesinin hemen ardından, hükümetin başka bir kanadından açıklamala geldi. Hükümet yetkilisi, önerilen sistemin New York’un BitLicense uygulaması üzerinde modellendiğini açıkladı.

Japonya’da, 2017’de başlayan bir lisanslama sistemi yoluyla şimdiki kripto para alışverişleri oldukça başarılı bir şekilde çalışıyor.

 

https://cointelegraph.com/news/s-korea-responds-to-public-petition-no-crypto-trading-ban-but-govt-still-divided

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.