Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Güney Kore ICO'ları Yasakladı

Güney Kore ICO’ları Yasakladı

Güney Kore mali düzenleyicileri, kriptopara denetimlerini görüşmek üzere bugün bir toplantı yaptılar. Toplantı sonucunda initial coin offerings (ICO) faaliyetlerini yasakladı.

Finansal Hizmetler Komisyonu (Financial Services Commission, FSC), “teknik terminolojiye bakılmaksızın” blok zincir fonlama yönteminin her biçimini yasaklayacağını açıkladı. Ayrıca kararı takiben, ilerleyen günlerde kriptopara margin trading de yasadışı sayılacak.

FSC, son aylarda popülerlik kazanan para toplama yöntemi olan ICO’ları spekülatif olduğunu ve “sermaye piyasası kanunlarının ihlalini” teşkil ettiğini belirtiyor. Bu karar sonucunda ICO tekliflerinde yer alan taraflara sert cezalar verilecek ve yoğun bir baskı ortaya çıkacak.

Kriptopara şirketlerini daha geniş ölçüde etkileyecek diğer tedbirler, Eylül sonundan itibaren FSC tarafından yapılan yerinde incelemeleri ve Aralık ayından itibaren kullanıcı verilerine yönelik sanal para hesaplarının analizini içeriyor.

Ayrıca, mali düzenleyiciler, “keyfi geri çekme kısıtlamaları da dahil olmak üzere haksız şartları ve koşulları gözden geçirme ve değiştirme” amacıyla kriptopara şirketlerinin faaliyetlerini gözden geçirecek.

Kararın, kriptopara exchange platformlarına ne denli uzanacağı ise henüz belli değil. Güney Kore kriptopara ticaretinde son dönemde ciddi artış kaydetti. Örneğin, CoinMarketCap’in basın bültenine göre, Bithumb’un yurtiçi Borsa ticaret hacmi 104.113 BTC yani 427.533.000 $ ‘a ulaştı.

FSC’nin bu kararı, görünüşte yaklaşık 1.000 yatırımcıdan 25 milyar KRW (22 milyon $) kazanmış olan sahte kriptopara birimlerini pazarlayan şirket yöneticilerinin son zamanlarda tutuklanması ve şirketlerin kapatılmasına ilişkin bir dalgayı da içeriyor. Bu tür dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle, yeni bir “Sanal Para Birimi Gözaltı Merkezi” oluşturuldu ve faaliyete geçirlirdi.

yabancı kaynak: coindesk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...

Bitcoin Reklamları Hong Kong Sokaklarını Turuncuya Boyadı

Bitcoin Association of Hong Kong (BAHK) isimli bir Bitcoin topluluğu, vatandaşların "kendi kendilerinin bankaları olmaya" teşvik etmek amacıyla, Bitcoin merkezli reklamları Hong...