bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,771.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,049.63
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.25
Ana Sayfaİnceleme YazılarıBorsalarGüney Kore, Son Gün Altı Yerel Borsasını Daha Sisteme Kaydetti

Güney Kore, Son Gün Altı Yerel Borsasını Daha Sisteme Kaydetti

Güney Kore’de kripto para borsaları için kayıt dönemi dün itibari ile kapandı. Borsaların önüne hükümet tarafından ağır şartlar konulmuştu.

Son kayıt tarihinin dolması ile birlikte Güney Kore orijinli kaç borsanın sisteme dahil olduğu merak ediliyordu. Buna ilişkin bilgi ülke yetkililerinden geldi. Bilgiye göre, on Güney Koreli kripto para borsası sistem içerisinde yerini aldı.  Daha önce küresel borsaların pek zorlanmadan şartları yerine getirebildiği bilgisi gelmişti ancak yerel borsalar için durum daha zordu. Şimdiye kadar bu 10 borsa kayıt oldu ve diğerleri tamamen kapandı.

Güney Kore’de Borsalar Zamana Karşı Yarıştı

Güney Koreli kripto para borsalarının adeta zamana karşı yarış verdiği bu sistem içerisinde, yalnızca son gün altı kripto borsa kayıt oldu ve daha önce dört olan sayı bir anda ona yükseldi. Dün kayıt olan 6 borsa içerisinde Five, Gdac, Graybridge, OK-BIT, Prabang, Flat Thai X yer alırken bir de kripto saklama hizmeti veren Gameper kendisine yer buldu.

Geçtiğimiz Nisan ayında Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu’nun ülkedeki borsaları kayıt altına almak istemesi ile ortaya çıkan bu durum, yerel kripto ticaret borsalarını ciddi anlamda zorlamıştı. Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU) kaydolmasını gerektiren bir kılavuz yayınlandıktan sonra süreç başlamıştı. Ayrıca, güvenlik sertifikası almalarını ve gerçek adlarıyla kullanıcılar için para yatırma ve çekme işlemlerini kolaylaştırmaya yardımcı olacak bir banka ile ortaklık kurmalarını da talep etti.

Mali İstihbarat Birimi (FIU)

Dört Küresel Güney Koreli Hemen Başvurdu

Güney Kore yerel borsası olan ve küresel ölçekli hizmet veren dört kripto para borsası Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit sistemin açıklanması sonrasında hemen başvurmuş ve gerekli şartları yerine getirdiği için kayıt olmayı başarmıştı. Düne kadar yalnızca dörtte kalan bu sayı son gün 6 borsanın daha dahil olması ile ona yükseldi.

Öte yandan Gopax, Huobi Korea ve Gdac gibi borsalar hiçbir bankayla ortaklık sağlayamadı ve bu gece ülkedeki operasyonlarını durdurmak zorunda kalacaklardı. Daha şimdiden ProBit ve Problegatr, gereksinimleri karşılayamadıkları için faaliyetlerini durdurdu.

Özellikle Binance, ByBit ve BitMex gibi ünlü kripto borsaları, Asya ülkesine maruz kalmalarını ve hizmetlerini sınırladı. Bu borsalardan ikisi Kore diline olan desteğini kaldıracak kadar ileri gitti – ilginç bir şekilde, FIU’nun bir başvuruyu değerlendirirken kriterlerinden biri borsanın ülkenin dilini desteklemesidir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.41%
$60,771.00
$249.16
Ethereum (ETH)
0.83%
$4,049.63
$33.61