bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,401.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,913.05
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $352.03
Ana SayfaKripto Para HaberleriGüney Koreli Kripto Borsası Kapanışları Yatırımcıları Zarara Uğratacak

Güney Koreli Kripto Borsası Kapanışları Yatırımcıları Zarara Uğratacak

Güney Kore’de çıkan düzenleyici nedeniyle birçok kripto para borsası kapanmaya hazırlanıyor. Bu durum yatırımcıları ciddi zarara uğratacak gibi görünüyor.

Güney Kore’de hükümet tarafından kripto para birimlerine ve borsalarına yönelik düzenlenen son tasarının meclisten geçmesi ile birlikte birçok kripto borsası yasaya takıldı. Sektör içerisinde yer alan borsaların yaklaşık üçte ikisi bu nedenle kapanacak. Bu durumda kripto para yatırımcıları da 2,6 milyar dolar zarara uğrayabilir.  

Yerel Borsalar Zor Durumda Kaldı

Güney Kore’nin son çıkarttığı yasaya göre Finansal Hizmetler Komisyonu’na kayıt olmak gerekiyor. Son kayıt tarihi ise 24 Eylül olarak belirlendi. Oldukça az bir süre kalması ve özellikle yerel borsaların şartları sağlayamaması sebebi ile kapanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Global ve yerel borsalar için geçerli olan kayıt süresinin sonuna gelirken 60 borsadan 40’ı kapanacağı günü bekliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kore Finans Tüketici Federasyonu başkanı Cho Yeon-Haeng, “Müşteri koruması, yakın bir kapanışla karşı karşıya olan borsaların önceliği olmayacağından, birçok küçük borsada ticaretin askıya alınması ve varlıkların dondurulmasıyla büyük yatırımcı kayıpları bekleniyor” dedi.

Kripto Borsaları İçin Şartlar Oldukça Zorlu

Kripto borsasının sisteme kayıt olabilmesi için yasanın belirlediği şartları yerine getirmesi gerekiyor. Lisans için yerel bir banka ile ortak olmak bunların başında geliyor. İrili ufaklı birçok yerel borsa en başta bu şartı sağlamakta zorlanıyor. Borsalar ayrıca müşterileri için geçerli banka hesabı açarak işlem yapmak zorunda kalacaklar. Ancak yerel bankalar kripto dünyasında var olan kara para olayları nedeniyle bu konuya sıcak bakmıyorlar.

Kripto borsaları yalnızca Güney Kore’de değil dünyanın farklı ülkelerinde de zor günler yaşıyor. Avusturalya ve Hindistan örnekleri de bunu destekliyor. Özellikle Avustralya’da birçok kripto para borsası yeni borç veren bulmakta zorlanıyor.

20 Borsa Sisteme Kayıt Oldu

Güney Kore’de gerçekleştirilen kanun değişikliği sonrasında yalnızca 20 borsa gerekli şartları taşıdığını ispatladı ve sisteme kayıt oldu. Ülkenin 4 büyük yerel borsası Upbit, Bithumb, Korbit ve Coinone bunların başında geliyor. Bu borsalar ülkedeki hacmin yüzde 90’ını oluşturuyor. Ancak henüz kayıt olmayanlar da kapanma öncesinde bir çıkış yolu arıyor.

Küçük borsalarda işlem gören ve “kimchi” adı verilen kripto para birimi bu şirketlerin kapanması sonrasında işlemden kalkabilir. Kore Üniversitesi Kripto Para Birimi Araştırma Merkezi başkanı Kim Hyoung-Joong, yatırımcıların yerel olarak işlem gören bu altcoinlerdeki varlıklarını nakde çevirmek için acele ettiğine işaret ediyor.

FSC’ye göre, düzenleyici koşulları karşılamayan borsalar, müşterilerini 17 Eylül’e kadar olası bir kapanış hakkında bilgilendirmelidir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
5.57%
$42,401.00
$2,361.74
Ethereum (ETH)
7.87%
$2,913.05
$229.26