bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,802.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,966.48
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $451.73
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinHackerlar, Çaldıkları Bitcoin'leri Hayır Kuruluşlarına Bağışladı

Hackerlar, Çaldıkları Bitcoin’leri Hayır Kuruluşlarına Bağışladı

Bilgisayar korsanları, fidye yazılımı saldırısından elde ettikleri 10.000$ değerindeki 0.88 BTC’yi, iki kar amacı gütmeyen kuruluşa bağışladı.

Bağışta bulunan hackerlar “dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek” istediklerini söylediler. BBC tarafından yayınlanan habere göre, hackerlardan gelen bu yardımseverlik siber suç uzmanlarını şaşırttı.

İki ayrı kar amacı gütmeyen hayır kuruluşu olan The Water Project ve Children International (Su Projesi ve Uluslararası Çocuk Örgütü), her biri 10.000$ değerinde Bitcoin bağışı aldı.

İki Hayır Kurumuna (her biri) 0,88 BTC Bağışlayan Hackerların Makbuzları.

Children International (Uluslararası Çocuk Örgütü), hackerlar tarafından kuruma yatırılan bu bağışa itiraz etti ve yapılan bağışı kabul etmeyeceklerini söyledi. BBC’ye konuşan kurum temsilcisi ise şunları söyledi;

”Bağış bir hacker ile bağlantılıysa, onu kabul etmek gibi bir niyetimiz yok.
Hackerlar muhtemelen hayır kurumlarının bu bağış hareketini onaylamayacağını biliyordu.”

Bilgisayar korsanları, yakın tarihli bir blog gönderisinde şunları yazdı;

”Şirketlerin ödediği paranın bir kısmının hayır kurumlarına gitmesinin adil olduğunu düşünüyoruz. Birinin hayatını değiştirmeye yardım ettiğimizi bilmekten memnuniyet duyuyoruz. Bugün ilk bağışları gönderdik.”

Siber Suç Uzmanları Bu Bitcoin Bağışı Hakkında Ne Düşünüyor?

Brett Callow gibi siber suç uzmanları için, bu bilgisayar korsanı yardımseverliği bir anlam ifade etmiyor. Brett Callow, fidyenin bir kısmını hayır kurumlarına kaydırmanın arkasındaki somut motivasyonunun hiç net olmadığını söyledi ve bu eylemin arkasındaki niyetin belirsiz ve olağandışı olduğunu vurguladı.

Hackerlar BTC Bağışlamak İçin The Giving Block (TGB) Platformunu Kullandı

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre, bilgisayar korsanları Bitcoin bağışı yapmak için kripto para bağışını kolaylaştıran bir platform olan The Giving Block ‘dan yararlandı. Çünkü bu platform, kripto fonu olan herkesin isimsiz olarak bağış yapmasına izin veriyor.

TGB, konuyla ilgili bir röportajda bağışlanan BTC’yi hak sahiplerine iade etme güvencesi verdi.

”Kripto kullanmış olmaları onları yakalamayı zorlaştırmaz, kolaylaştıracaktır. Hala bu fonların gerçekten çalınıp çalınmadığını belirlemek için çalışıyoruz. Bu bağışların çalıntı fonlar kullanılarak yapıldığı ortaya çıkarsa, elbette onları hak sahibine iade etme işine başlayacağız.”

Chainalysis ile çalışan bir kripto para araştırmacısı olan Philip Gradwell de bu vaka hakkında, anonim kripto para bağışlarının kara para aklamanın önünü açtığı söyledi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.74%
$58,802.00
$2,199.19
Ethereum (ETH)
5.24%
$3,966.48
$207.84