Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Hackerlar K-Electric'ten Fidye Olarak 7.7 Milyon Dolarlık Bitcoin Talep Etti

Hackerlar K-Electric’ten Fidye Olarak 7.7 Milyon Dolarlık Bitcoin Talep Etti

Pakistan’ın en büyük güç üreticisi bu hafta bilgisayar korsanlarının kurbanı oldu. Şirketin, kendi verilerine yeniden erişim kazanmak için hackerlara milyonlarca dolarlık Bitcoin ödeyip ödemeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Pakistan’ın en büyük enerji üreticisi ve Karaçi şehrindeki tek sağlayıcı olan K-Electric, siber güvenlik sitesine göre, bu hafta bilgisayar korsanlarının hizmetlerini geri yüklemeleri için 7 Milyon Dolar değerinden fazla Bitcoin talep etmesiyle bir hacker saldırısına uğradı.

Firma, ülkede 2,5 milyondan fazla müşteriye hizmet veriyor. K-Electric, saldırıdan sonra faturalama ve çevrimiçi ödeme hizmetlerinde kesinti yaşadı. Saldırı 7 Eylül’de K-Electric mühendisleri tarafından keşfedildi, ancak şehirdeki elektrik arzı etkilenmedi.

Rapora göre, bilgisayar korsanları, şirketin güvenliğini aşmak için bir “NetWalker” saldırısı kullandı. 2019’da keşfedildi bu virüs, Office, Word ve Excel gibi Microsoft Windows üzerinde çalışan popüler yazılım uygulamalarına bulaşıyor. NetWalker, hacklenen bilgisayardaki verileri şifreliyor ve fidye ödenene kadar dosya erişimini devre dışı bırakıyor.

Hackerlar, K-Electric firmasını hackledikten sonra, anonim tarayıcı Tor aracılığıyla firmadan 3,8 Milyon Dolar değerinde Bitcoin talep ettiler.

Bilgisayar korsanları daha sonra şirkete bir mesaj daha göndererek; “15 Eylül’e kadar ödeme yapılmazsa, fiyat iki kat artar ve 7,7 Milyon Dolar olur.” dedi.

Bilgisayar korsanları aynı mesajda, K-Electric’ten şifrelenmemiş dosyaları çaldığını da belirtti. Ancak, çaldıkları verilerin tam türünü veya çalınan toplam dosya miktarına ilişkin herhangi bir şeyden bahsetmediler.

K-Electric, yaptığı açıklamada;

“KE ekipleri uluslararası bilgi güvenliği uzmanlarıyla görüşmeleri başlattı ve bu konuda yerel makamlarla da işbirliği yapıyor” dedi.

Saldırı, Arjantin sınır güçlerinin bu hafta başlarında aynı NetWalker virüsünden etkilenmiş olmasının ardından geldi. Hackerlar bu saldırı sonrası 4 Milyon dolar talep etmişlerdi, ancak Arjantinli yetkililer ödemeyi reddetmişti.

Bireyler yerine şirketleri hedefleyen NetWalker gibi kurumsal fidye yazılımları, rapora göre hackerlar için 25 Milyon Dolar’ın üzerinde fidye kazancına karşılık gelen ve dünyada hızlıca büyüyen bir tehdit.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

Eminence.Finance Pazartesi Gecesi Saldırıya Uğradı

Yearn.Finance (YFI) kurucusu Andre Cronje'nin tamamlanmamış DeFi protokolü Eminence.Finance Pazartesi gecesi saldırıya uğradı. Saldırgan, kullanıcılar tarafından yatırılan Eminence'den 15 Milyon Dolar harcadı ve ardından 8...

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi. Ağustos ayında Bitcoin ve Ethereum'u güçlü bir şekilde geride bırakan...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı. Etherscan verilerine göre Ethereum ağındaki...