bitcoin
Bitcoin (BTC) $41,825.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,858.09
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $336.12
Ana SayfaKripto Para HaberleriDeFiHarvest Finance, Saldırıya Uğradı! Saldırgan 24 Milyon Dolar Çaldı

Harvest Finance, Saldırıya Uğradı! Saldırgan 24 Milyon Dolar Çaldı

İsimsiz bir ekip tarafından geliştirilen bir merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü olan Harvest Finance, Pazartesi sabahı hackerlar tarafından saldırıya uğradı.

Hackerlar, Harvest Finance‘tan 24 Milyon Dolar çaldı ve ardından bilinmeyen nedenlerden dolayı protokole 2.5 Milyon Dolar iade ettiler.

YFI‘ye benzer bir verimli tarım protokolü olan Harvest Finance, farklı borç verme protokollerinden getirileri toplar ve bunu mevduat sahiplerine iade etmek için maksimum kazancı optimize eder.

Harvest Finance havuzlarından çaldıkları 24 Milyon Dolar’ı, renBTC‘ye dönüştüren hackerlar, daha sonra renBTC’yi Bitcoin’e dönüştürdü.

Protokol, yaşanan olaydan hemen sonra saldırıyı doğruladı. Ardından Protokol, Stablecoin ve Bitcoin havuzlarına düzenlenen ekonomik saldırıyı hafifletmek için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

Saldırgan, Kripto Topluluğunda Tanınır

Harvest Finance, Twitter’da saldırganın bazı BTC adreslerini yayınladı ve “kripto topluluğunda iyi bilinen saldırgan hakkında önemli miktarda kişisel olarak tanımlanabilir bilgi” olduğunu söyledi.

Saldırgana ulaşan ilk kişi veya ekip için 100.000 Dolar’lık bir ödül koyduğunu açıklayan Harvest Finance, ayrıca Binance ve Huobi gibi büyük borsalardan saldırganın adreslerini engellemelerini istedi.

Yaşanan saldırı, ünlü DeFi analisti Chris Blec‘in Harvest Finance’ın merkezi bir protokol olduğunu ve yöneticilerinin “fonları tahliye edebilen bir yönetici anahtarına” sahip olduğunu iddia etmesinden sadece bir gün sonra gerçekleşti.

Akıllı Sözleşmeleri Anonim Geliştiricilerden Daha İyi Kimse Bilemez

Bugün gerçekleşen bu saldırı hakkında konuşan Blec;

“Akıllı sözleşmeleri anonim geliştiricilerden daha iyi kimse bilemez” dedi ve ardından ekledi;

“Bu durumlarda, akıllı bir DeFi kullanıcısı olmasını umduğu şeyin ne olduğunu varsaymaz. Akıllı bir DeFi kullanıcısı, olabilecek en kötü şeyin ne olduğunu varsayar. Tartışmalı düşünme, bu konuda güvende kalmanın tek yoludur.”

Harvest Finance, Ağustos ayında piyasaya sürüldü ve hala protokolünde kilitli 588 Milyon Dolar değerinde kullanıcı depozitosu var. DeFi Pulse‘a göre bu miktar saldırıdan hemen önce 1 Milyar Dolar’ın üzerindeydi.

CoinGecko‘ya göre Harvest Finance’ın yerel tokenı FARM‘ın fiyatı da saldırıdan bu yana yaklaşık %54 oranında düşüş yaşadı. Şu anda FARM, CoinMarketCap verilerine göre yaklaşık 109$ seviyesinde işlem görüyor.

FARM fiyatı Kaynak:CoinMarketCap

Protokol, yaşanan saldırıdan sonra “önümüzdeki 16 saat içinde” saldırıya ilişkin bir rapor yayınlayacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.67%
$41,825.00
$1,116.73
Ethereum (ETH)
4.28%
$2,858.09
$122.33