bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,359.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,914.02
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $351.64
Ana Sayfaİnceleme YazılarıBorsalarHindistan Devlet Bankası, Kripto Borsaları İçin Yapılan Ödemeleri Engelledi

Hindistan Devlet Bankası, Kripto Borsaları İçin Yapılan Ödemeleri Engelledi

Hindistan Devlet Bankası'nın (SBI), kripto para borsalarına Birleşik Ödemeler Arayüzü (UPI) kanalı ile yapılan ödemelere engel getirdi.

Kripto para birimi borsalarına ödeme yapacak kişilere UPI kanalı ile herhangi bir işlem yapamayacaklarını bildiren kurum, bu işlemleri kapatmaları talimatı verildi. Böylece Hindistan’ın kripto paralara ve borsalara karşı tavrı bir kez daha net bir şekilde kendisini gösterdi.  

Kripto Firmaları için UPI’yi Devre Dışı Bırakmaları Talimatı Verildi

UPI ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmazken, Hindistan Devlet Bankası’ndan gelen talimat ile kripto para borsalarına yapılacak ödemelere UPI kanalı tamamen kapatıldı. Bankadan yapılan açıklamada, “UPI platformunda kripto borsaları tarafından fon alınmasını engellediği” bilgisi paylaşıldı.

Hindistan’da bankalararası işlemleri daha hızlı ve kolay hale getirmek amacıyla geliştirilen UPI ağı, bir süredir kripto para borsalarının da önemli ödeme kanalıydı. Ancak SBI aldığı son kararla birlikte borsalara bu kanalı kapatarak, kurumları biraz daha zor durumda bıraktı. UPI ağı tamamen merkez bankasının kontrolünde ve alınan kararları da yine kurum kendisi uyguluyor. Bu kanalın kapanması ile Bitcoin başta olmak üzere herhangi bir kripto para ticaretinde UPI’nin kullanımı kesin bir şekilde yasaklandı.

Bankaya konu ile ilgili ulaşmaya çalışan yerel gazeteciler net bir cevap alamadılar. SBI yetkililerinden birisi de bu konuda herhangi bir yorum yapılmayacağını kesin bir açıkladı.

Hindistan Kripto Borsaları Durumdan Etkilendi

Hindistan Merkez Bankası tarafından alınan karar, geçmiş tarihleri etkilemeyecek. Kripto para borsaları UPI üzerinden geçmiş dönemde kendilerine yapılan ödeme varsa bunu tahsil edebilecek. Burada önemli nokta bankaların kendi risk değerlendirmeleri olacak. Risk değerlendirmesi kapsamında kripto para birimlerini içeren işlemlere izin verip vermemek tamamen kuruluşlara kalacak. Karar tarihinden itibaren daha sonraki dönemde bu transferler söz konusu olmayacak. Yayın, SBI kararını verdiğine göre, diğer birçok bankanın kendi UPI platformlarında kripto tüccarlarına katılma konusunda isteksiz olabileceği belirtildi.

Hindistan’ın kripto para borsaları alınan bu karardan olumsuz etkilendi. En büyük yerel borsalardan Wazirx CEO’su Nischal Shetty konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

Wazirx CEO’su Nischal Shetty

“SBI’ya puanlarımızı tartışmaya ve iletmeye çalışıyoruz. Wazirx, KYC (müşterinizi tanıyın) normlarına ve AML (kara para aklama karşıtı) politikalarına uyar. Hindistan’daki en büyük kripto borsası olan milyonlarca Hintli, SBI’nin bu hamlesinden şu anda etkileniyor.”

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
5.51%
$42,359.00
$2,333.98
Ethereum (ETH)
7.71%
$2,914.02
$224.67