bitcoin
Bitcoin (BTC) $47,698.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,964.83
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $546.58
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinHindistan’da SEBI, Yatırım Danışmanlarına Kripto Yasağı Getirdi

Hindistan’da SEBI, Yatırım Danışmanlarına Kripto Yasağı Getirdi

Hindistan’da kripto para piyasalarına bakışını yeniden sertleştirdi. Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI), yatırım danışmanlarına kripto tavsiyesi verilmesini yasakladı.

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI), ülkede sisteme kayıtlı olan yatırım danışmanlarına kripto paralar konusunda tavsiye vermeyi yasakladığını açıkladı.

SEBI Konu ile İlgili Açıklama Yaptı

SEBI konu ile ilgili açıklama yaptı. Kripto dahil olmak üzere düzenlenmemiş araçlarla ilgili yatırım tavsiyelerini yasakladığını duyurdu. Hindistan düzenleyicisi 21 Ekim 2021 tarihli genelgesinde şunları söyledi:

“SEBI, bazı kayıtlı Yatırım Danışmanlarının dijital altın dahil olmak üzere düzenlemeye tabi olmayan ürünlerde alım/satım/alışveriş için platform sağlayarak düzenleme dışı faaliyetlerde bulunduğunu fark etti.”

Ayrıca, tüm kayıtlı yatırım danışmanlarının “böyle düzenlenmemiş faaliyetlerde bulunmaktan kaçınmaları” gerektiğini iddia etti. SEBI ayrıca, bu tür anlaşmaların Bölüm 12(1) ve SEBI (Yatırım Danışmanları) Düzenlemeleri, 2013 hükümleri uyarınca 1992 SEBI Yasası uyarınca harekete geçeceği konusunda uyardı.

BrokerChooser tarafından yapılan araştırmaya göre, Hintlilerin yüzde 7,3’ünden fazlası varlık sınıfına sahip olduğundan, bu gelişme Hindistan kripto sektörüne bir darbe olarak gelebilir. 100 milyondan fazla kişinin kripto sahibi olduğu dünyanın en yüksek seviyesidir.

Ülkede Henüz Yasal Çerçeve Yok

Ülkede kripto benimseme oranı oldukça yüksek. Geçtiğimiz günlerde ülkenin büyük şehirlerinden daha çok küçük kentlerinde benimsemenin oranı daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Ancak bu orana rağmen, sektör şu anda ülkede yasal bir çerçeveye sahip değil. Ancak yerel basında çıkan haberlere göre, hükümetin yakında bir politikası olabilir.

Son zamanlarda, Hindistan’ın son altı ayda kötü niyetli faaliyetlere atıfta bulunarak 200.000’den fazla kripto hesabını yasakladığı bildirildi. Borsalar, vergi kaçırma ve dolandırıcılık gibi faaliyetlerden şüphelenilen hesapları bloke etti.

Bununla birlikte, son zamanlardaki baskılara rağmen, bazı uzmanlar Hindistan’ın kriptoyu yasaklama derecesine gitmeyeceğine inanıyor. Örneğin Balaji Srinivasan şunu önerdi:

“Çin devletinin aksine, Hindistan devleti giderek daha yetkin ama küresel olarak tehdit edici değil.”

Hindistan’da kripto, dijital bir varlık olarak kabul edilir. WazirX, CoinDCX ve CoinSwitch Kuber gibi birkaç merkezi borsa, KYC ve kara para aklamayı önleme normlarını takip ederken kripto yatırımcılarına hitap ediyor.

Srinivasan sözlerine şöyle devam etti:

“Ama benim ortaya çıkan düşüncem şu: Amerikan anarşisi ile Çin kontrolü arasında Hindistan bir ara nokta olabilir.”

Bununla birlikte, Hindistan devleti tarafından küçük bir aşırı politika eylemi olasılığı var. Geçen hafta, iktidar partisiyle ilişkili bir Hintli sağcı grup, kripto para birimi düzenlemeleri için çağrıda bulundu.

Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) Başkanı Mohan Bhagwat, şunları söyledi:

“Bitcoin gibi gizli, kontrolsüz para birimi, tüm ülkelerin ekonomisini istikrarsızlaştırma ve ciddi zorluklar yaratma potansiyeline sahip.”

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
16.21%
$47,698.00
$7,731.85
Ethereum (ETH)
13.8%
$3,964.83
$547.15