bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,962.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,086.22
tether
Tether (USDT) $0.999569
binance-coin
Binance Coin (BNB) $476.41
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinHSBC'nin Bitcoin Bağlantılı Hisse Senedi Alım Satımını Yasakladığı Söyleniyor

HSBC’nin Bitcoin Bağlantılı Hisse Senedi Alım Satımını Yasakladığı Söyleniyor

Şirketler sürekli Bitcoin satın almaya devam ediyor fakat bankalar, insanların bu şirketlerin hisse senetlerini alıp satmasını engelliyor.

Yönetilen varlıklar açısından dünyanın en büyük bankalarından biri olan İngiltere merkezli Hongkong ve Shanghai Banking Corporation’ın (HSBC), müşterilerin BTC ile olan bağlantıları nedeniyle iş analitiği firması MicroStrategy hisselerini alıp satmasını yasakladığı bildirildi.

Bankanın sanal para birimleriyle ilgili yeni politikaları, müşterilerin bu varlıkların fiyat hareketlerini taklit eden hisse senedi ticareti yapmalarına izin verilmeyeceğini gösteriyor.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan bir e-posta ekran görüntüsünde;

“HIDC (HSBC InvestDirect), sanal para birimleriyle veya sanal para biriminin performansıyla ilgili veya buna atıfta bulunan ürünlerle ilgili ürünleri kolaylaştırmaya (satın alma ve / veya takas etme) katılmayacaktır” ifadeleri yer aldı.

MicroStrategy, geçen yıl 90.000’den fazla BTC satın aldı ve CEO Michael Saylor her hafta daha fazla Bitcoin satın almaya da devam ediyor. Bu, MicroStrategy’nin hisse senedi fiyatlarında bir artışa yol açtı ve hatta bazılarının sözde Bitcoin ETF olarak bahsetmesine yol açtı.

Bitcoin ile ilgili alanlarda ya tutma ya da faaliyet gösteren halka açık şirketlerde benzer fiyat hareketleri görüldü. Örneğin, Riot Blockchain (NYE: RIOT) stoğu Mart 2020’de 0,64 dolardan Şubat 2021’de 77 dolarınüzerine çıktı.

Bu arada HSBC e-postası, bankanın 2019’da 880 milyon dolarlık bir kara para aklama davasıyla bağları olduğu düşündüğünde fazlasıyla ironik.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.04%
$60,962.00
$634.00
Ethereum (ETH)
2.37%
$4,086.22
$96.84