IMF, Kripto Para Yönetmeliği İçin Uluslararası İşbirliği Çağrısı Yaptı

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyadaki düzenleyicilere, dijital varlıkların fiyatlarındaki bilhassa bitcoin artışına “risk” uyarısı yapıldıktan sonra kripto para birimleri politikalarını...

0

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyadaki düzenleyicilere, dijital varlıkların fiyatlarındaki bilhassa bitcoin artışına “risk” uyarısı yapıldıktan sonra kripto para birimleri politikalarını koordine etmeye çağırıyor.

Birleşmiş Milletler’in küresel parasal işbirliği, mali istikrar ve ekonomik büyüme organizasyonu olan IMF, kripto para birimleri hakkında politikalar oluşturmak için “düzenleyici kurumlar arasında daha büyük bir uluslararası tartışma ve işbirliği” başlatıyor. IMF adına konuşan sözcüsü Gerry Rice, para aklama, dolandırıcılık ve terörist finansman gibi konularda kripto para birimlerinin ödemeler olarak kullanılmalarının yanı sıra kara para aklama, dolandırıcılık ve terör finansmanında kötüye kullandıklarını değerlendirdi.

 

Washington’da verdiği demeçte Rice, Bloomberg’in yaptığı yayında şunları söyledi:

“Varlık fiyatları hızla arttığında, özellikle piyasa katılımcıları satın almak için borç alanlar, çok fazla risk alıyor. İnsanların risklerden haberdar olması ve risk yönetimini alması önemlidir.”

Rice, IMF’nin ilerlettiği işbirliği veya politikaların ayrıntılarını incelemedi. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında uluslararası para ve ödeme sistemini yeniden yapılandırmak için kurulan örgüt, şimdi ekonomik krizlere karışan ülkeleri kurtaran bir fon olarak işlev görüyor.

Etkisini sürdürmeye devam eden geleneksel finansal bir ağır para birimi olan IMF, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ya da gelişmemiş ülkelerde mali dahil olma aracı olarak kripto paraları tartışırken nüanslı bir yaklaşım benimsemiş olarak bilinmektedir.

IMF genel müdürü Christine Lagarde, yaklaşık bir yıl önce bugüne kadar Dünya Ekonomik Forumunda “Sanal Para Birimleri ve Ötesi: İlk Hususlar” başlıklı bir rapor sundu. Lagarde tarafından yazılan rapordan bir alıntıda; bitcoin gibi kripto para birimlerine ilişkin geniş kapsamlı bilgiler ve araştırmalar yaparak “sanal para birimleri ve altta yatan teknolojileri daha hızlı ve daha ucuz mali hizmetler sağlayabilir ve gelişmekte olan dünyadaki finansal katılımı derinleştirmek için güçlü bir araç haline gelebilir” diye ekliyor.

Daha yakın bir tarihte Eylül 2017’de Lagarde, bankaları kripto para birimleri ve finansal teknolojilerle satın alınan “büyük çaplı aksamalar” konusunda uyardı.

Dedi ki:

“Yeni teknolojilerin maliyetlerini, finansal işlemleri çok daha az sayıda olsa bile daha erişilebilir hale getirmek için düşürdüğü yollar… Bence büyük çaplı bir yıkıcıdır.”

IMF’nin kripto para birimleri düzenlemesine ilişkin küresel işbirliği çağrısı, ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in geçtiğimiz hafta, yasadışı aktiflerdeki kötüye kullanımlarını izlemek için bitcoin gibi kripto para birimlerinin kullanımına bakan birkaç iç çalışma grubu bulunduğunu doğruladığı bir zamanda geliyor.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.