IMF: Kripto Paraların Hızlı Gelişimi Finansal Sisteme Meydan Okuyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde, dünyanın başka bir finansal çöküşün eşiğinde olduğunu söyledi. Kripto para birimleri gibi finansal...

0

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde, dünyanın başka bir finansal çöküşün eşiğinde olduğunu söyledi. Kripto para birimleri gibi finansal teknolojilerin hızla gelişmesinden kaynaklanan artan siber güvenlik riski, finansal sistemin sürekli evriminin ihtiyatlı düzenleyiciler ve denetçiler gerektirdiğini hatırlatmakta olduğunu bildirdi

IMF başkanı Lagarde: Dünya Başka Bir Finansal Krizin Yakınında

IMF’nin önümüzdeki yıllık toplantısından önce konuşan Genel Müdür Christine Lagarde, “küresel ekonomide ikinci büyük Buhranı önlemeye yönelik büyük zorluklarla karşı karşıyayız.” dedi.

Hem kamu hem de özel sektör de dahil olmak üzere küresel borç, 2008’deki büyük global krizden bu yana %60 büyüyerek, 182 trilyon dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Gelişmekte olan dünya devletleri ve şirketleri yükselen faiz oranlarına karşı savunmasız durumda. ABD Federal Rezerv tarafından bir fon akışı tetiklenebilir. Arjantin ve Türkiye’deki son krizler gelişmekte olan diğer dünya devletlerinin geri kalanına uzanabilir.

Kripto paralarla ilgili olarak, Küresel Finansal Krizden 10 yıl sonra Küresel Finansal İstikrar Raporu – Düzenleyici Reform’un 2. Bölümü: Geriye Bakmak, İleriye Dönmek – düzenleyicilere fintech ve siber güvenlikten kaynaklanan risklere karşı dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

“Potansiyel faydalarına rağmen, kripto paraların potansiyel riskleri ve nasıl hareket edebilecekleri konusundaki bilgilerimiz hala gelişmeyi sürdürüyor. Artan siber güvenlik riskleri, finansal kurumlar, finansal alt yapı ve finansal denetçiler için zorluklar doğurmaktadır. Bu gelişmeler, finansal sistemin sürekli olarak geliştiğini hatırlatıyor. Düzenleyiciler ve denetçiler bu gelişmeye karşı uyanık kalmalı ve gerekirse hareket etmeye hazır olmalıdır. ”

Bitcoin ve kripto para piyasası, ilk olarak 2008 sonrası kriz döneminde teknoloji uzmanları ve liberterlerden destek buldu. Birçok dijital para tutkunu bu ekosisteme, merkez bankaları ve hükümetler tarafından kontrol edilen fiat para birimlerinden kaçmak için katıldı. Christine Lagarde’nin kripto para birimleri için aslında iyimser bir tutumu var.

IMF başkanı, blogunda “Dijital para birimleri” insanların nasıl tasarruf, yatırım ve faturalarını ödeme konusunda bir rol oynayabilir” diye yazdı. “Gelişmekte olan ekonomilerde bu tür ilerlemeler, mülkiyet haklarının güvence altına alınmasına, piyasa güveninin artırılmasına ve yatırımların teşvik edilmesine yardımcı olabilir.” dedi.

Roger Ver ve John McAfee gibi liberterlerin aksine Christine Lagarde, merkez bankalarının para birimleri ve finansal sistem yönetimindeki rolünü savunuyor. “Özel olarak verilen kripto varlıkları riskli ve istikrarsız kalıyorsa, merkez bankalarının dijital para birimlerini sağlama talepleri olabilir” diye ekledi.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.