bitcoin
Bitcoin (BTC) $47,676.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,987.79
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $553.60
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinIMF, "Kriptolaştırma" ile İlgili Risklere Karşı Uyardı

IMF, “Kriptolaştırma” ile İlgili Risklere Karşı Uyardı

Uluslararası Para Fonu (IMF) kripto paralar ve endüstri konusunda uyarı metni yayınladı. Yazıda Kriptolaştırma konusuna dikkat çekildi.

IMF internet sitesinde bugün yayınlanan yazıda, kriptolaştırma konusunda önemli uyarılar yapıldı. Kripto para endüstrisinin geleneksel finans üzerindeki olumsuz etkilerine değinilen yazıda, riskler özetlendi.  

Benimsenme “Kriptolaştırma” Kelimesi ile İfade Edildi

IMF internet sitesinde yayınlanan blog yazısında kripto para benimsenmesinin “Kriptolaştırma” ifadesi ile anılması dikkat çekti. Blog yazısının yazarları ise Fabio Natalucci, Dimitris Drakopoulos ve Evan Papageorgiou oldu. Yazarlara göre kripto endüstrisi hem para hem de mali konularda zorlaştırıcı etkiler ortaya çıkartıyor.

Kripto para piyasasının aşırı oynaklığına da değinen yazarlar, henüz somut olumsuz etkenlerin olmaması sebebi ile sektörün tehlikesinin net biçimde görülmediğinin altını çizdiler. Kripto para birimlerinin henüz tüm dünyada tam manası ile yaygın olmamasının da bunda etkisi olduğunu, tamamen benimsenince (kriptolaştırma) daha büyük etkilerin gözlemlenebileceğini belirttiler.  ABD Senatörü Elizabeth Warren kısa süre önce Coinbase’i müşterilerinin aşırı piyasa hareketleri sırasında fonlarına erişmesini engellediği için eleştirdi.

Kriptolaştırma

Kara Para Aklama Konusuna Dikkat Edilmeli

Kripto paraların suç sonucunda elde edilmiş paraları aklamak için bir yöntem olduğuna değinen yazarlar, Siber suçlar, kara para aklama ve vergi kaçakçılığının yanı sıra enerji tüketimi endişeleri dile getirildi. IMF bu endişelerin konuşulması gerektiğini de belirtiyor. IMF’nin ekonomistlerine göre finansal sistem, hızla büyüyen stablecoin sektörünün neden olduğu bir “knock-on etkisi” yaşayabilir. Kuruluş, düzenleyici arbitrajdan kaçınmak için düzenleyicileri hızlı harekete geçmeye çağırıyor: Kripto varlıklarının küresel doğası, politika yapıcıların düzenleyici arbitraj risklerini en aza indirmek ve etkili denetim ve uygulama sağlamak için sınır ötesi koordinasyonu geliştirmesi gerektiği anlamına gelir.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
15.96%
$47,676.00
$7,609.09
Ethereum (ETH)
13%
$3,987.79
$518.41