bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,771.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,049.63
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.25
Ana SayfaKripto Para Haberleriİngiliz Finans Gözlemcisi FCA Devrim Gibi Karar Aldı

İngiliz Finans Gözlemcisi FCA Devrim Gibi Karar Aldı

İngiliz finans gözlemcisi Mali Davranış Otoritesi (FCA)’nden devrim niteliğinde bir karar çıktı. Kurum hızlı iletişim için blockchain teknolojisini kullanacak.

Blockchain teknolojisi artık birçok kurum tarafından kullanılıyor. Kripto varlıklara karşıtlığı ile bilinen İngiliz FCA daha hızlı raporlama yapabilmek için bu teknolojiden faydalanmayı planladığını açıkladı.

Düzenleyicinin Raporları Daha Hızlı Gelişecek

Düzenleyicinin piyasalar hakkında tuttuğu raporların daha hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayacak ve iletişimi hızlandıracak blockchain teknolojisi, aynı zamanda maliyetleri de en aza çekecek. Bilindiği üzere blockchain bankalar tarafından da kullanılıyor ve finansal kurumların maliyetlerini en aza indiriyor. Blockchain girişimi İngiltere Bankası ile ortaklaşa yürütülüyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan FCA başkanı Nikhil Rathi, bu teknoloji sayesinde maliyetlerin ciddi anlamda düşeceğini belirtti. Rathi, “Mevcut düzenleyici raporlamanın, 58.000 firmada 20.000 kural için yıllık 1,5 milyar sterlin ile 4 milyar sterlin arasında bir maliyete sahip olduğunun tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu raporlama sayesinde maliyetleri aşağıya çekme şansımız var” dedi.

FCA Başkanı Nikhil Rathi

Rathi ayrıca:

“İşte bu yüzden İngiltere Merkez Bankası ile Dijital Düzenleyici Raporlama Girişimi üzerinde çalışıyoruz. Rathi, Londra’daki yıllık Mansion Houe toplantısına hitap ederken, blok zinciri ve API teknolojisi aracılığıyla firmalara bağlanarak ve makine tarafından okunabilen ve yürütülebilir düzenlemeler uygulayarak, uyumluluk kontrolleri neredeyse gerçek zamanlı olarak tamamlanabilir” dedi.

FCA son zamanlarda piyasadan daha hızlı bilgi toplamak ve gözetleyici görevlerini daha hızlı bir şekilde yapmak istiyordu ve bunu da blockchain teknolojisi ile daha rahat bir şekilde yapabilecek. Ajans, Temmuz ayında Leeds’te bir ofis açtı ve veri bilimcilerinden veri analistlerine kadar 100 personeli işe aldı. Ayrıca FCA, belirlenen düzenlemelerin kötüye kullanılmasıyla mücadele etmesini sağlamak için 120 milyon Sterlin ayırdı. Para öncelikle veri trolleme yeteneklerine yönlendirilecek.

Ajans ayrıca, daha fazla veri ağırlıklı olduğu düşünülen işletmeleri denetlemek için blok zinciri teknolojisinden yararlanacak ve veri talebi arttıkça firmaların verileri kötü kullanıcı sonuçları yaratacak şekilde kullanabileceğini, pazarlayabileceğini veya kısıtlayabileceğini belirtti.

Gözetim Mekanizması Hızlanacak

Blockchain teknolojisini kullanmaya hazırlanan FCA’in gözetim mekanizması hızlanacak ve böylece daha efektif kararlar alınabilecek. FCA başkanı Nikhil Rathi’nin belirttiği görüşleri ile ajans, firmaların suistimallerine karşı daha agresif kararlar almaya hazırlanıyor.

FCA, suistimali önlemek ve durdurmak için daha güçlü gözetimi geliştirmenin ve yenilikçi, veriye dayalı yaklaşımları devreye sokmanın bir parçası olarak özellikle yeni firmalar için daha sağlam bir yetkilendirme ağ geçidi oluşturmaya çalıştığını belirtti.

Düzenleyici ayrıca, firmaların belirlenmiş operasyonel esneklik gerekliliklerini düzgün bir şekilde uygulayıp uygulamadığının yakından izlenmesine odaklanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.41%
$60,771.00
$249.16
Ethereum (ETH)
0.83%
$4,049.63
$33.61