bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,401.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,913.05
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $352.03
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinİngiltere Birkaç Yıl İçerisinde Dijital Pound Çalışmalarına Başlayabilir

İngiltere Birkaç Yıl İçerisinde Dijital Pound Çalışmalarına Başlayabilir

Günümüzde hemen her ülke dijital parasını çıkartmak için çalışmaya başladı. Ancak İngiltere gibi ülkeler ise bu yarışa henüz dahil olmadılar. Ülke önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dijital pound testine başlayabilir.

İngiltere’de faaliyet gösteren NatWest Bankası Başkanı Howard Davies’e göre, İngiltere Merkez Bankası dijital pound’un pilot sürümünü önümüzdeki birkaç yıl içerisinde çıkartabilir. Bilindiği üzere İngiltere kripto para birimlerine karşı sert bir tutum içerisinde ve bazı noktalarda sınırlamalar var.

Merkez Bankası CBDC Konusunda Net Tavır Belirlemedi

İngiltere Merkez Bankası CBDC konusunda henüz net bir karar vermedi. Kurum içerisindeki uzmanlar hala dijital pound konusunu tartışıyor. Ülkedeki önemli bankalardan NatWest Bankası Başkanı Howard Davies, bu konuda ilginç bir değerlendirme yaptı. Davies,

“Üç ila beş yıl içinde Birleşik Krallık’ta bir tür pilot uygulama temelinde faaliyet gösterdiğini göreceğimizi düşünüyorum”

NatWest Bankası Başkanı Howard Davies

Ekonominin nakit üzerinden devam edeceğini söyleyen Davies, dijital pound konusunun bankacılık sistemlerini zorlayacak olmasına rağmen mantıklı bir hamle olduğunu dile getirdi.

Bitcoin Yasadışı İşlemlerde Kullanılan Para Birimi

CBDC konusunda olumlu olan Howard Davies, Bitcoin konusunda ise olumlu düşüncelere sahip değil. Davies Bitcoin’i yasadışı işlemler için kullanılan ve değerini de buradan alan para birimi olarak tanımladı. Bu da ünlü ekonomistin kripto paralar konusunda katı tutumlara sahip olduğunu gösteriyor. Davis’e görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Bitcoin değer atfedilecek bir birim değil. Çok değişken olması da bunun ispatı gibi”

Bank of England CBDC Konusunu Araştırıyor

İngiltere Merkez Bankası’nın Geleceğin Teknolojileri Başkanı William Lovell geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada kurumun dijital para birimi konusunu ciddi olarak araştırmaya başladığını ve şu an herhangi bir karar verilmediğin dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey, bir etkinlikte CBDC konusundaki sorular sonrasında bir takım bilgiler paylaştı. İngiltere’nin dijital pound konusunda sanıldığı gibi geride kalmadığını ve bankanın sürekli olarak konu üzerinde gelişim kaydettiğini dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey

Bailey, şunları kaydetti:

“Dijital pound biriminin ne yapacağını ve sistemi geliştirmek için ne yapacağını düşündüğümüz konusunda çok net olmalıyız.”

Birleşik Krallık, CBDC’yi geliştirmede geride kaldığını düşünmüyor, ancak Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro için sıkı çalıştığını ve önümüzdeki beş yıl içinde bir lansman beklediğini ön görülüyor. Bu arada, merkez bankasının kriptoya karşı ihtiyatlı olmasına rağmen, İngiltere postanesinin geliştirdiği “EasyID” uygulaması ile Bitcoin satın alma imkanı tanınacak.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
5.57%
$42,401.00
$2,361.74
Ethereum (ETH)
7.87%
$2,913.05
$229.26