bitcoin
Bitcoin (BTC) $59,821.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,972.53
tether
Tether (USDT) $0.996567
binance-coin
Binance Coin (BNB) $468.75
Ana SayfaGenelİngiltere Merkez Bankası, Kriptoyu Benimseyen Kurumları Uyardı

İngiltere Merkez Bankası, Kriptoyu Benimseyen Kurumları Uyardı

Kripto paralar konusunda temkinli davranan Birleşik Krallık, kripto paraları kabul etmeye hazırlanan finansal kuruluşlara uyarı gönderdi.

İngiltere Merkez Bankası Finansal Politika Komitesi (FPC) tarafından gönderilen uyarıda dijital varlıklar ve ilgili pazarlar ve hizmetler büyümeye devam ettikçe kriptonun finansal sisteme giderek daha fazla entegre olduğu bilgisine yer verildi.

Kripto Potansiyel Risk Yaratabilir

Kripto paraların henüz Birleşik Krallığın parasal istikrarına zarar vermediğine değinen FPC, ülkede finans alanının denetlenmesi ve kontrol altında tutulması için kriptonun piyasalara fazla entegre olmaması gerektiğinin altı çizildi. Potansiyel risk taşıyan ve bu alanın yönetilmesi için önlem alınması gerektiğine vurgu yapılan uyarı metninde, finansal kuruluşların doğru adımlar atması gerektiği belirtildi.

“FPC, İngiltere finansal sisteminin istikrarına yönelik risklerin kripto varlıklarından kaynaklanan doğrudan risklerin şu anda sınırlı olduğuna karar veriyor. Bununla birlikte, hem yerel hem de küresel düzeyde düzenleyici ve kanun uygulayıcı çerçevelerin, riskleri yönetmek ve finansal sistemde daha geniş güven ve bütünlüğü korumak için bu hızlı büyüyen pazarlardaki gelişmelere ayak uydurması gerekiyor.”

Dijital Varlık Piyasaları Gözetim Altında Kalacak

İngiltere Merkez Bankası FPC tarafından yayınlanan uyarı metninde kripto piyasaların sürekli olarak gözetim altında olacağı konusunun altı bir kez daha çizildi. Kripto paralar konusunda adım atmayı düşünen kurumlara ise şu tavsiyelerde bulunuldu:

“FPC, kripto varlıkları ile Birleşik Krallık finansal sistemi arasındaki ilişki de dahil olmak üzere gelişmelere yakından dikkat etmeye devam edecek ve böylece kripto varlık piyasalarındaki daha fazla gelişmeden kaynaklanabilecek sistemik risklere karşı dayanıklılık sağlamaya çalışacak. FPC, finansal kurumların bu varlıkların herhangi bir şekilde benimsenmesi konusunda temkinli ve ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini düşünüyor.”

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.99%
$59,821.00
$1,788.65
Ethereum (ETH)
3.95%
$3,972.53
$156.91