bitcoin
Bitcoin (BTC) $49,213.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,090.82
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $566.97
Ana SayfaKripto Para Haberleriİngiltere Merkez Bankası Stabilcoin'lerle İlgili Açılamalarda Bulundu

İngiltere Merkez Bankası Stabilcoin’lerle İlgili Açılamalarda Bulundu

İngiltere Merkez Bankası (BoE), dijital para birimlerini ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) inceleyen Yeni Dijital Para Biçimleri başlıklı yeni bir makale yayınladı.

BoE tarafından yapılan basın açıklaması, makalenin yeni dijital para birimi biçimleri hakkındaki tartışmayı genişletmeyi amaçlıyor. Ayrıca bu belge, 2020’de yayınlanan bir CBDC ile ilgili başka bir tartışma belgesine verilen yanıtları da içeriyor.

Daha spesifik olarak, makale paranın ekonomideki rolünü tartışıyor ve kamu politikasının çeşitli hedeflerine ilişkin temel soruları inceliyor. Ayrıca, dijital para birimleriyle ilgili ülkenin ekonomik istikrarı için faydaları ve etkileri olabilecek beş yeni konuyu araştırıyor.

İngiltere Merkez Bankası

Son olarak bu makale, Birleşik Krallık’ta bir stabilcoin’in çalışmasına izin vermeden önce net bir düzenleyici çerçeveye duyulan ihtiyacı belirtiyor. BoE Başkanı Andrew Bailey, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Ödeme yapma ve para kullanma şeklimizin hızla değiştiği, giderek dijitalleşen bir dünyada yaşıyoruz.”

Bununla birlikte, bir ödeme aracı olarak stabilcoin’lerin beklentisi ve CBDC’lerin ortaya çıkan önerileri, merkez bankalarının, hükümetlerin ve bir bütün olarak toplumun dikkatlice düşünmesi ve ele alması gereken bir dizi sorun yarattı.

“Dijital paranın bu yeni biçimlerinin geleceği söz konusu olduğunda zor ve uygun soruları sormamız çok önemli.”

Bailey ayrıca, eğer stabilcoin ödemeleri yaygınlaşırsa, fiat para birimleriyle aynı tür düzenlemelere ihtiyaç duyacaklarını da söyledi. Bu arada, raporlar BoE’nin kendi CBDC’sini yayınlama konusunda başka bir karar almadığını da gösteriyor. Fikir ilk olarak, Şansölye Rishi Sunak‘ın konuyla ilgili bir keşif görev gücünün başlatıldığını duyurduğu Nisan ayında ortaya çıktı.

BoE, dijital para birimlerinin gelecekteki rolünü tartışırken, bazı Birleşik Krallık kurumları kripto para birimi işlemleri konusundaki duruşlarını sertleştirdi. 30 Mayıs’ta yayınlanan bazı raporlar, Barclays gibi bankaların ve Monzo ve Starling gibi çevrimiçi firmaların Binance ve SwissBorg gibi kripto para borsalarına transferleri engellediğini ortaya koydu.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
8.67%
$49,213.00
$4,266.77
Ethereum (ETH)
3.79%
$4,090.82
$155.04