bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,962.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,086.22
tether
Tether (USDT) $0.999569
binance-coin
Binance Coin (BNB) $476.41
Ana SayfaKripto Para Haberleriİngiltere Yetkilileri Stabilcoin Düzenlemelerine Odaklanacak

İngiltere Yetkilileri Stabilcoin Düzenlemelerine Odaklanacak

İngiliz düzenleyiciler, ülkedeki sanal para birimleri için yasal düzenlemeler oluşturma çabalarının ortasında, stabilcoin pazarını birincil görev olarak belirlediler.

Birleşik Krallık’ın finansal hizmetler bakanı John Glen, stabilcoinlerin hükümetin kripto düzenleme faaliyetlerinin ana odak noktası olacağını söyledi. Reuters‘in bildirdiğine göre Glen, City & Financial Global tarafından Salı günü düzenlenen bir konferansta konuştu.

Glen‘e göre, İngiltere’nin daha geniş finansal piyasayı düzenlemek yerine stabilcoin’lere öncelik verme kararı, fiat-sabit kripto para birimi ödeme hizmetleri sunan sınırlı sayıda katılımcıya dayalı olarak piyasada ortaya çıkan tekel korkularından kaynaklanıyor.

“Bazı firmaların ölçeklendirme ve mevcut çevrimiçi hizmetlere bağlanma yetenekleri nedeniyle hızlı bir şekilde hakimiyet elde etme ve diğer oyuncuları dışlama potansiyeli var.”

Nitekim bakanın argümanı, Diem stabillecoin projesine karşı birkaç mali düzenleyici tarafından benimsenen duyguları yansıtıyor. Farklı ülkelerdeki düzenleyici otoriteler, başlangıçta Libra olarak adlandırılan Facebook’un dijital para birimi projesiyle ilişkili olarak, egemen para politikaları için önemli bir risk faktörü olduğunu söylediler.

Diem ise projede toptan değişiklikler yaparak bu düzenleyici kırışıklıklarını düzeltmeye çalıştı. Ancak Diem, stabilcoin’ini piyasaya sürmeye başlamak için gerekli düzenleyici onayını henüz almadı.

Glen’in yorumları, Birleşik Krallık hükümetinin, ülkenin Avrupa Birliği’nden çekilmesinin ortasında yeni fintech inovasyonlarını teşvik etme çabalarının bir parçası olarak stabilcoin’lere odaklandığının en son göstergesi.

Bununla birlikte, Kasım 2020’de Maliye Bakanı Rishi Sunak, Brexit’in İngiltere’nin finansal hizmetler endüstrisi için bir dönüm noktası sunduğunu belirtti. O sırada Sunak, hükümetin ülkenin gelişmekte olan dijital ekonomideki gelişmelere ayak uydurmasını sağlamak için merkez bankası dijital para birimleri ve sabit paralar gibi yeni fintech yeniliklerinden yararlanmaya öncelik vereceğini açıkladı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.04%
$60,962.00
$634.00
Ethereum (ETH)
2.37%
$4,086.22
$96.84