Ana Sayfa Kripto Para Haberleri İngiltere'de Binlerce Önemli Siteye Coin Mining Virüsü Bulaştı!

İngiltere’de Binlerce Önemli Siteye Coin Mining Virüsü Bulaştı!

The Guardian, kötü amaçlı yazılımlar ile gizlice coin mining (madencilik) yapan yazılımın yayıldığını bildirdi. İngiltere hükümetinin sitesinin de içinde olduğu binlerce yüksek profilli siteye yayılan malware önlenmeye çalışılıyor. Zararlı yazılım, kör ve az görüşe sahip internet kullanıcılarının kullandığı bir eklentiye bulaştırılarak yayıldı.

Çeşitli medya organlarnın bildirdiği üzere, kötü amaçlı komut dizisi (malware), çevrimiçi içeriğe erişme konusunda daha az görüşlü olanlara yardımcı olan bir eklenti olan BrowseAloud’a eklendi. İlgili sitelere gelen ziyaretçilerin işlemci gücü kullanılıyor. Bu tarz saldırıların adı, madencilikte yaygın olarak kullanılan “kriptojacking” terimidir.

 

İngiltere’nin Ulusal Sağlık Servisi (NHS), Öğrenci Kredileri Şirketi ve yerel yönetim siteleri de dahil olmak üzere 5000’den fazla web sitesine virüs bulaşmış durumda.

Olaylarla ilgili olarak, Birleşik Krallık gözlemcisi National Cyber ​​Security Center (NCSC), hasar kontrol önlemlerinin uygulanmasının ardından kullanıcıların risk altında olduğunu söyleyecek bir durum olmadığını söyledi.

12 Şubat tarihli bildiride, “NCSC teknik uzmanları, yasadışı olarak kriptopara madenciliği yapmak için kullanılan kötü niyetli yazılımlarla ilgili verileri inceliyor. Etkilenen hizmet çevrimdışı tutularak, sorun büyük ölçüde hafifletti. Devlet web siteleri güvenli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Bu aşamada, halkın risk altında olduğunu gösteren bir durum yok.” denildi.

Haberler, coin mining olarak Monero madenciliği yapan ve bu ay Android cihazlara bulaşan kötü niyetli yazılımlar da dahil olmak üzere dünyadaki benzer kötü amaçlı yazılım yayılımı uyarıları akıllara getiriyor.

NHS, 2017’deki meşhur WannaCry kötü amaçlı yazılım saldırısının ilk ve en zorlu kurbanlarından biriydi, bilgisayar korsanlarının, hackledikleri bilgisayarların kilitlerini açmak karşılığında 300 dolar fidye talep ettikleri biliniyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

Jim Cramer Bitcoin Hakkındaki Görüşlerini Değiştirdi

Daha önce, "Bitcoin yasa dışı para birimdir" diyen Jim Cramer, ABD Fed’in birkaç ay içinde trilyonlarca dolar basma girişiminin ardından BTC konusundaki...