Initial Exchange Offering (IEO) Nedir? İşte Tüm Detaylar…

Çin’in 2017 sonuda getirdiği ICO yasağı sonrasında projelerine fon sağlamak için alternatif çözümler bulmaya çalışan firmalar, ülkedeki kripto girişimlerini bıraktı. Projeler, İlk Borsa Teklifleri’nin (IEO) yeni trendini keşfetmeye başladı. Bu inovasyon, yasa ve otoritelerin korkusu olmadan yeni bir fon yaratma şekli sağladı.

IEO nedir?

İlk Borsa Teklifi, adından da anlaşılacağı gibi, bir şifreleme para birimi değişimi platformunda gerçekleştirilir. İlk Para Tekliflerine (ICO) aykırı olarak, bir IEO, yeni çıkarılmış belirteçleriyle para toplamaya çalışan start-up ​​adına bir kripto borsası yoluyla yönetilir.

Belirteç satışı borsa platformunda gerçekleştirildiği için, belirteç ihraççılarının IEO sırasında satılan belirteçlerin yüzdesiyle birlikte bir liste ücreti ödemeleri gerekir. Buna karşılık, kripto girişimlerinin belirteçleri borsa platformlarında satılıyor ve kripto paralar IEO bittikten sonra borsada listeleniyor.

Kripto para borsası, satılan belirteçlerin belirli bir yüzdesini alıyor ve böylelikle, borsa da belirteç çıkartan girişimin pazarlama işlemlerine yardımcı olmak için teşvik edilmiş oluyor.

IEO katılımcıları, bir ICO’yu yöneten gibi akıllı bir sözleşmeye katkı göndermezler. Bunun yerine, IEO’nun yürütüldüğü borsa platformunda bir hesap oluşturmak zorundalar. IEO’ya katılanlar daha sonra borsa cüzdanlarına bakiye gönderirler ve bu bakiyeyi de IEO yapan şirketin belirteçlerini satın almak için kullanırlar.

Borsa platformlarında IEO ‘lar

Artan sayıda kripto borsası gittikçe IEO’ları benimsemeye başladı. İlk sırada, IEO platformu olan Binance Launchpad’i duyuran Binance oldu. Ocak ayında, TRON tarafından satın alınan BitTorrent’in, Binance Launchpad’de belirteç satışı başlattı ve 15 dakikadan daha az bir sürede 7,2 milyon dolar toplayarak ve crowdsale hardcap’e ulaştı.

Tüm belirteçleri bir topluluğa satmak 15 dakika, bir kripto start-up’nın hayal edebileceğinden daha fazlası olsa da, Binance Launchpaddeki başka bir IEO sahibi daha da iyi bir rekor kırdı. Kripto döviz bürosu platformu olan Fetch.AI’nin ikinci IEO’su sadece 22 saniyede 6 milyon dolarlık hardcap’e ulaştı.

Binance Launchpad‘in başarısını gözlemledikten sonra, diğer önemli borsalar kendi IEO platformlarını duyurmaya başladı. IEO platformları arasında Bitmax Launchpad, Bittrex IEO, OK Jumpstart (OKEx), KuCoin Spotlight ve Huobi Prime bulunmakta.

IEO Platformları
IEO Platformları

IEO’ların Avantajları ve Dezavantajları

Güven

IEO’ların temel avantajlarından biri güvendir. Crowdsale bir kripto borsasında yürütülür ve borsalar IEO başlatmak isteyen her projeyi izler. Borsalar iyi itibarlarını korumak için, IEO yapmak isteyen şirketleri dikkatlice inceleyerek onaylar.

Bu nedenle, IEO’lar dolandırıcılık ve şüpheli projelerin kripto para birimi değişim platformları aracılığıyla fon yaratmalarını engelleyebilir ve IEO’lara katkıda bulunanların dolandırıcılığı zorlaşır.

RAID IEO çantası mükemmel bir örnektir. Son zamanlarda Bittrex, RAID projesi için IEO’sunu token satışının başlamasından birkaç saat önce iptal ettiğini açıkladı. RAID’e katkıda bulunanlardan 6 milyon dolar toplama planının iptal nedeni, RAID ile e-oyun veri analizi şirketi OP.GG arasında sona erdirilmiş bir ortaklıktı.

Bittrex’e göre, iki şirket arasındaki ortaklık projenin hayati bir parçasıydı ve Bittrex olaydan haberdar olduğunda, token satışını Bittrex’ kullanıcılarının çıkarına olmadığını düşündüğü için iptal etmeye karar verdi.

Güvenlik

Token satıcıları, IEO’nun akıllı sözleşmesini yönettinden, topluluğun güvenliği için endişelenmek zorunda değiller. Çoğu hizmet sağlayıcısı, hesaplarını oluşturduktan sonra müşterileri üzerinde KYC / AML doğrulamasını zorunlu yaptığı gibi, kripto borsaları da bunu zorunlu hale getirmeye başladılar.

Projeler için daha kolay

Token satışı yapan şirketler, satışlarını “kendi başlarına” yapmaktansa, borsalar üzerinde bu satışı daha kusursuz bir şekilde gerçekleştiriyorlar.

Fon toplama şirketleri, listeleme ücretleri ve tokenlarının belirli bir yüzdesini borsalara ödemek zorunda olsalar da, IEO başlatan start-up’lar, ICO yapmaktan daha düşük bir pazarlama bütçesi ayırıyorlar.

Ayrıca, token üreticileri, projelerine daha fazla katkı sağlamak için borsadaki istikrarlı müşteri tabanından faydalanabilmekteler.

Listeleme

Token listeleri aynı zamanda sözleşme içinde olduğu için, IEO’nun yürütüldüğü kripto para borsasında, satışın sona ermesinin ardından o token’ın listelenmesi kesin bir durum.

IEO’lar, ICO’lara daha güvenli ve verimli bir alternatif gibi görünmekle birlikte, belirteç satışlarıyla ilişkili maliyetler start-up’lar için yüksek olabiliyor. Listeleme ücretleri 20 BTC’ye kadar çıkabiliyorken, borsalar şirketlerin belirteçlerinden %10 oranında bir komisyon bile alabiliyor.

Bir IEO ‘ya nasıl katılınır?

IEO’lar şu anda kripto topluluğunda nispeten nadir olduğundan, beğendiğiniz bir IEO’yu bulmak o kadar da zor değildir. Tercih ettiğiniz IEO’yu bulduktan sonra, hangi borsaların bu satışa ev sahipliği yaptığını bulmanız gerekir.

Bir sonraki adım, kripto para borsalarında bir hesap açmak ve “KYC ve AML” doğrulama işlemini tamamlamaktır.

Bunu yaptıktan sonra, IEO’ya katılmak için kullanabileceğiniz kripto para birimlerine göz atın ve hesabınıza crowdsale’de kabul edilen bir kripto ile para yatırın. Son adım ise IEO tokenlarınızın listelenmesini beklemektir.

IEO’lar bir sonraki fon yaratma patlamasını yaratacak mı?

ICO’lar 2017 ve 2018’de bir bağış toplama patlaması yarattı. Bununla birlikte, kripto projelerinin önemli bir kısmı dolandırıcılar tarafından kullanılıyor veya şüpheli nitelikteler. Bu nedenle, ICO yasaklarının yanı sıra, bunun kripto para birimi girişimleri için artık verimli bir kaynak yaratma modeli olmadığını söyleyebiliriz.

Öte yandan, IEO’lar kripto para projeleri arasında daha fazla güven sağlıyor. Çünkü kitlelere ev sahipliği yapan borsalar, kitlesel toplumun verimliliğini artıran bağış toplama sürecine aktif olarak katılıyorlar. Bu nedenle, IEO’lar kripto alanında fon toplamada standart bir model olma ve hatta bir sonraki fon toplama patlamasını yaratma potansiyeline sahip.

spot_img

Bunları Kaçırma

StormGain Borsa İncelemesi

Kripto sektörü içerisinde yer alan en iyi borsalardan birisi...

Binance, Shiba Inu’yu (SHIB) Listeliyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün son zamanların en popüler...

Kripto Para Cüzdanı Türleri Nelerdir?

Kripto para cüzdanı kısaca bir blockchain ağıyla etkileşim kurmaya yardımcı olan...

BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

THORChain (RUNE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

Harmony (ONE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....
- Advertisement -spot_img