bitcoin
Bitcoin (BTC) $33,341.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,099.38
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $295.78
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinInstagram Fenomeni, 2.5 Milyon Dolarlık Bitcoin Hırsızlığıyla Suçlanıyor

Instagram Fenomeni, 2.5 Milyon Dolarlık Bitcoin Hırsızlığıyla Suçlanıyor

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Jay Mazini olarak bilinen bir Instagram fenomeni, 2,5 milyon dolarlık Bitcoin hırsızlığına neden olmakla suçlanıyor.

Mahkeme belgelerine göre Jebara Igbara olarak tanımlanan Mazini, Instagram’ı ve bir milyondan fazla takipçisini BTC istemek için kullandı ve işlem için %3,5-5 prim vaat etti. Savcılar, mağdurlara asla ödeme yapılmadığını söylüyor.

Toplamda, Jebara Igbara‘nın takipçilerinden en az 2,5 milyon dolar değerinde BTC topladığı iddia ediliyor. Adalet Bakanlığı, Çarşamba günkü basın açıklamasına göre soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Banka kayıtları, Jebara Igbara‘nın hesabında en az bir kurbana söz verilen tutarı ödemeye yetecek kadar bile para olmadığını gösteriyor. Bu nedenle söz verilen yanlış banka havalesini kurbanlara gönderdiği ve onay makbuzlarında sahte işlem yaptığı söyleniyor.

Tutuklama emrinin beyanı, Jebara Igbara‘nın kurbanlarından biri için 7 Ocak 2021 civarında 5.049 BTC için 195.700 dolar ödemeye söz verdiğini belirtiyor. Kurban, WhatsApp üzerinden Jebara Igbara‘ya mesaj attı.

Kurban: “Bana banka dekontu gönder ve ben sana bozuk para mı göndereyim?”

Jebara Igbara: “Elbette. Elbette banka havalesi makbuzunu göndereceğim.”

Aynı zamanda kurban, banka havalesini almadıklarını kaydettikten sonra, Jebara Igbara‘nın havalenin neden ertelendiğine dair nedenleri tekrarladığı iddia etti.

Adalet Bakanlığı konuyla ilgili; “İddianamede yer alan suçlama bir iddiadır ve sanığın suçlu olduğu kanıtlanmadıkça masum olduğu varsayılır. Suçlu bulunduğu takdirde Igbara 20 yıla kadar hapisle karşı karşıya kalır” dedi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.33%
$33,341.00
$1,110.26
Ethereum (ETH)
4.24%
$2,099.38
$89.01