bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,671.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,090.98
tether
Tether (USDT) $0.992630
binance-coin
Binance Coin (BNB) $560.98
Ana SayfaKripto Para Haberleriİran, Bitcoin ve Kripto Para Madenciliğini Geçici Bir Süre Yasakladı

İran, Bitcoin ve Kripto Para Madenciliğini Geçici Bir Süre Yasakladı

Bloomberg tarafından paylaşılan bir habere göre İran, ülkedeki elektrik talebinin zirve yaptığı yaz sezonu öncesinde Bitcoin ve diğer kripto para birimi madencilerinin faaliyetlerini geçici bir süre yasaklayacak.

Son zamanlarda İran’ın birkaç büyük şehrinde meydana gelen kesintiler yetkililerin bu kararı almasına sebep oldu. İran’ın Bitcoin madenciliği yasağı, 26 Mayıs’ta yerel televizyonda cumhurbaşkanı Hassan Rouhani tarafından duyuruldu ve Eylül ayı sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

Bununla birlikte, İran’da çalışan madencilerin %85’inin bunu herhangi bir lisans olmadan yaptığı da söylendi. Fakat İran’ın attığı bu adım, lisanslı madencilerin bile çoğunu karaborsaya girmeye zorlayabilir.

Daha önce Çin, ülkedeki kripto para madenciliğine karşı yeni bir dönüş yaptığını duyurdu. Bloomberg kaynakları, bunun Çin’in belirli bölgelerindeki kömür madenlerinde meydana gelen birkaç ölümcül olaydan sonra gerçekleştiğini iddia ediyor. Bitcoin madencilerinden kömür enerjisi talebi arttıkça, bu madenler yetkililerin izni olmadan kullanıldı.

”Yükselen kömür talebi, bazı üreticilerin resmi onay olmadan atıl madenleri yeniden başlatmalarına neden olarak bu yıl daha yüksek güvenlik risklerine ve ölümcül kazalarda artışa yol açtı.”

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
8.64%
$48,671.00
$4,205.17
Ethereum (ETH)
1.91%
$4,090.98
$78.14