bitcoin
Bitcoin (BTC) $47,417.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,925.88
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $537.15
Ana SayfaGenelİran Blockchain Derneği Başkanı, Kripto Yasaları Konusunda Çağrı Yaptı

İran Blockchain Derneği Başkanı, Kripto Yasaları Konusunda Çağrı Yaptı

İran’da kripto paralar konusunda net yasaların ortaya çıkmaması kripto para uzmanlarını harekete geçirdi.

İran Blockchain Derneği Başkanı Abbas Ashtiani, ülkede kripto paralar konusunda net adımlar atılması gerektiğine işaret etti ve bu konuda özel konseyin görev başına gelmesini istedi. Dernek, hükümetin hareketsizliğinden endişe duyuyor ve böylesine zorlu bir görevi yerine getirmek için yeterince hazırlıklı olmadığını düşündüğü düzenleyicilere yardım teklif ediyor.

Abbas Ashtiani

İranlı Düzenleyicilerin Harekete Geçmesi Gerekiyor

İran’da milyonlarca insan kripto para yatırımları yapıyor. Bu noktada İran Blockchain Derneği Başkanı Abbas Ashtiani, hükümet yetkililerine yaptığı çağrıda, gerekirse yardım edebileceklerini de aktardı. Financial Tribune tarafından hazırlanan bir rapora göre, IBA sorumluluk üstlenecek bir “bağımsız danışman” kurulmasını talep etti.

Ashtiani, düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada;

“Kripto para birimleri için düzenlemeler yapmak için devlet organlarından ve özel teşebbüsten özel bir temsilciler konseyine ihtiyacımız var. CBI veya Güvenlik ve Değişim Organizasyonu, konunun çok boyutluluğu göz önüne alındığında kriptolar için kurallar koymak için [yeterince] yetkin değil.”

Kripto Madenciliği İzni Değişiklik Gösteriyor

İran’da kripto para madenciliğine kısmi de olsa izin çıkıyor. Özellikle yazın elektriğin en çok ihtiyaç olduğu anlarda madencilik faaliyetlerinin en aza indirilmesi ve hatta dönemsel yasaklar getirilmesi, ülkedeki hash oranlarını etkiliyor.

İran’da Bitcoin (BTC) madenciliğine izin verilirken, ödemeler için kripto kullanılması yasaktır. Bununla birlikte, bankalar ve lisanslı para değiştiricilerin, ithalat ödemeleri için İran’daki yetkili madenciler tarafından üretilen dijital para birimini kullanmalarına izin veriliyor.

Madenciler, Sanayi Bakanlığı’ndan ruhsat almalı ve elektrik faturalarını ihracat fiyatına göre ödemelidir. Bu yılın başlarındaki en son verilere göre, ülkede yaklaşık 30 işletme madencilik ruhsatı aldı.

Ancak, yeraltı madenciliği endişeleri hala ülkede bir sorundur. Cointelegraph tarafından 29 Eylül’de bildirildiği üzere, Tahran Menkul Kıymetler Borsası CEO’su bodrumda Bitcoin madencilerini keşfettikten sonra istifa etti.

Ashtiani, hükümet yetkililerinin kripto para madenciliği ve ticaretiyle bağlantılı yasa dışı faaliyetlerle ilgili endişelerine yanıt olarak, İran Blockchain Derneği’nin milletvekillerini anladığını ve endişelerinin giderileceği konusunda onlara güvence verdiğini söyledi:

“Suçluluğu en aza indirirken kriptoların ekonomi üzerinde olumlu bir etkisi olmasını sağlamaya yardımcı olabilecek kuralların belirlenmesine yardımcı olmaya hazırız.”

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
16.91%
$47,417.00
$8,018.21
Ethereum (ETH)
14.4%
$3,925.88
$565.33