bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,393.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,039.64
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.65
Ana SayfaKripto Para Haberleriİran, Sekiz Ülke ile Kripto Para Ticaretini Müzakere Ediyor

İran, Sekiz Ülke ile Kripto Para Ticaretini Müzakere Ediyor

Tahran Times gazetesinin 28 Ocak Pazartesi günü çıkan haberine göre, İran, kripto para birimleri ile finansal işlemler yapmak için sekiz ülkeyle müzakere ediyor.

Habere göre İran, İsviçre, Güney Afrika, Fransa, İngiltere, Rusya, Avusturya, Almanya ve Bosna ile müzakerelere başladı ve ülkelerin bu konuyu görüşmek üzere İran’ı ziyaret ettikleri bildirildi.

Haberin, İran’ın yakın bir gelecekte piyasaya süreceği iddia edilen ulusal kripto para birimi ile ilgili olduğu belli değildi. Ancak makale, kripto işlemleriyle ilgili müzakerelerin, İran’ın kripto parası ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkeye yönelik yaptırımlarını aşmak amacıyla yapıldığını belirtti.

Kasım 2018’de, ABD başkanı Donald Trump, ABD’nin İran petrolünü azaltma hedefini düşürmek amacıyla 2015’te azaltılmış olan tüm İran yaptırımlarını tamamen geri aldı.

ABD yönetimi, uygulanan yaptırımlardan kaçan şirketler için ağır cezalar konusunda da uyarmıştı: Son örnekte, Huawei’nin üst düzey yöneticisi, İran’daki yaptırımları ihlal etmekle suçlayan ABD savcılarının talebi üzerine Kanada’da tutuklanmıştı.

İran, Şubat ayı başlarında Tahran’da düzenlenen Elektronik Bankacılık ve Ödeme Sistemleri konferansında devlet destekli kripto para birimini açıklamıştı. Ulusal fiat para birimine sabitlenmiş bir merkez bankası tarafından üretilen dijital para birimi olan Riyali, bazı İran’ın bankalarının erişemediği küresel yerleşim sistemi olan SWIFT’e alternatif olarak hizmet edebilir.

İran, yaptırımları aşmanın etkili bir yolu olarak kripto para seçeneğini düşünen tek ülke değil. Venezuela, mücadele eden ekonomisini yeniden harekete geçirmek ve ABD ve AB tarafından getirilen kısıtlamaları önlemek için petrol kaynaklı ulusal kripto para birimi olan Petro’yu geliştirmiş, ancak, denemenin başarılı olmadığı bildirilmişti.

Aynı zamanda, Rusya’nın, Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) destekli dijital para birimini, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan ile birlikte başlatmayı planladığı bildiriliyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.52%
$60,393.00
$1,521.90
Ethereum (ETH)
0.6%
$4,039.64
$24.24