bitcoin
Bitcoin (BTC) $32,152.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,013.89
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $283.03
Ana SayfaKripto Para Haberleriİrlanda Merkez Bankası Yetkilisi: Kripto Paralar Endişe Verici

İrlanda Merkez Bankası Yetkilisi: Kripto Paralar Endişe Verici

Başka bir merkez bankası yetkilisi daha kripto para birimlerine karşı tavır almış durumda. İrlanda Merkez Bankası’nın en üst düzey yetkililerinden biri olan Derville Rowland, kripto para birimlerinin artan popülaritesinin endişe yaratan bir alan olduğunu söyledi.

Bloomberg‘e konuşan Derville Rowland, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklara artan ilginin büyük endişe kaynağı olduğunu söyledi. Kripto varlıkları oldukça spekülatif ve düzenlenmemiş bir yatırım aracı olarak tanımlayan Rowland, kripto yatırımcılarının yatırımlarının tamamını kaybedebileceklerinin farkında olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Derville Rowland

Rowland, İrlanda Merkez Bankası’nın düzenleyici çabalarına öncülük eden birisi ve kısa süre önce Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (ESMA) yatırım yönetimi daimi komitesinin başkanı olarak atandı.

Rowland, kripto paralara karşı olumsuz tavır sergileyen tek merkez bankası yetkilisi değil. Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını belirterek varlık sınıfının tehlikeli olduğunu söylemişti. Bununla birlikte, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda da geçen hafta Bitcoin’in olağanüstü derecede yüksek oynaklığı hakkında yorum yapmıştı. Ayrıca bu kişilerin en bilindiği Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde. Bilindiği gibi Lagarde, Bitcoin’in son derece spekülatif olduğunu ve bu yılın başlarında bir konferansta kara para aklama için kullanıldığını söylemişti.

Merkez bankaları tarafından gelen bu uyarılar, aslında kripto para birimlerinin popülaritesindeki önemli artışın bir göstergesi. Küresel kripto para piyasa değeri, yılın başında 779,5 milyar dolardan 2,5 trilyon dolar seviyelerine yükseldi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.01%
$32,152.00
$324.74
Ethereum (ETH)
0.74%
$2,013.89
$14.90