bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,771.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,049.63
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.25
Ana SayfaGenelİsviçre, Kripto Üzerinden Kara Para Aklama Konusunda Önlem Alacak

İsviçre, Kripto Üzerinden Kara Para Aklama Konusunda Önlem Alacak

Kripto paralar söz konusu olduğunda kara para aklama soruları akıllara geliyor. İsviçre bu konuda bir adım attı ve yasa çıkarttı.

İsviçre hükümeti kripto kara para aklama sorununu çözmek için işlem tutarlarını bin İsviçre Frangı ile sınırlandıracak. Ayrıca işlemi yapan kişinin kimliği sistemde kayıt altında olacak.

24 Yıllık Kara Para Yasası Düzenlendi

İsviçre en son 24 yıl önce düzenlenen kara para aklama yasasını kripto varlıklar göz önünde bulundurarak düzenledi. Buna göre finans piyasalarının gözlemci kuruluşu İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu (FINMA), suç amaçlı kripto para ticaretinin ülkede ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaları yapacak. Özellikle terör finansmanında kullanılan kara para ile mücadele için platformlar ve devlet kurumları işbirliği yapacak. Son zamanlarda İsviçre, iki rüşvet skandalı, Venezüella PDVSA ve 1MDB dahil olmak üzere çok sayıda kara para aklama vakasının ortaya çıktığını gördü ve kara para aklamanın gelişmesine izin veren bazı güvenlik açıklarını ele almak için 24 yıllık bir yasayı gözden geçirmeye çalıştı.

FINMA, kripto para ticareti yapan kurumların ek risk oluşturduğunu düşünüyor. Kurum, Bitcoin Suisse’nin bankacılık lisansını bu nedenle iptal etti. FINMA, Bitcoin Suisse’in kara para aklama savunma mekanizmalarını zayıflık belirtileri olarak değerlendirdi.

İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu (FINMA)

Kripto İşlemlere Sınır Geldi

FINMA, fiat para işlemlerine göre kripto ticaretine daha katı sınırlamalar getirilerek de sorunun çözülebileceğini düşünüyor. Finans gözlemcisi, yatırımcılara aylık bin İsviçre Frangı işlem sınırı koyduğunu açıkladı. Sınırlama ile ilgili sektör temsilcilerine bilgi vermeyen FINMA, piyasaları ciddi anlamda endişelendirdi.

Bağlantılı işlemlerin, bireysel işlemlere değil, kara para aklamayla mücadele mevzuatına en kolay şekilde tabi olduğu akılda tutularak, düzenleme sektörü şaşırttı. İsviçre’deki kripto endüstrisinin erişiminin bir göstergesi olarak, İsviçre’de kriptoyu geçerli bir ödeme yöntemi olarak kabul eden 85.000’den fazla tüccar var ve SEBA bankası ve BBVA dahil olmak üzere giderek daha fazla İsviçre bankası kripto para birimini kabul ediyor. Yeni FINMA yönetmeliği, FINMA’ya göre uyuşturucu satıcılarının ödeme sistemi olarak kullandığı kripto ATM’lerinin kullanımını kısıtlamayı amaçlıyor. İsviçre’de 130 Bitcoin ATM’si var ve Zürih ve Lozan sırasıyla 38 ve 20 ile başı çekiyor.

Buna karşılık, aracıların müşterilerini yalnızca döviz alım satımlarında 5 bin İsviçre Frangı ve diğer tüm nakit işlemlerde 15 bin franktan itibaren tanımlamaları gerekir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.41%
$60,771.00
$249.16
Ethereum (ETH)
0.83%
$4,049.63
$33.61