bitcoin
Bitcoin (BTC) $33,133.00
ethereum
Ethereum (ETH) $1,866.81
tether
Tether (USDT) $0.998725
binance-coin
Binance Coin (BNB) $291.70
Ana SayfaKripto Para Haberleriİtalya, İlk Defa Bir Blockchain Düzenlemesi ile Kripto Dünyasına Katıldı

İtalya, İlk Defa Bir Blockchain Düzenlemesi ile Kripto Dünyasına Katıldı

23 Ocak 2019 tarihinde, İtalyan Senato Komitesi, ilk defa bir blockchain mevzuatını onayladığını ve blok zinciri teknolojisinin, resmi belgelerin tarihlerini doğrulamak için kullanılabileceğini belirtti.

Kripto Geçmişinde Zaman Damgası

23 Ocak 2019’da, İtalyan Senato Komitesi, ülke için bir ilk olan blockchain teknolojisi ile ilgili bir değişikliği onayladı.

Değişikliğe “Decreto semplificazioni” adı verildi ve değişiklik, Senato Anayasa İşleri ve Bayındırlık Komiteleri tarafından onaylandı. Değişiklik, temel bir belge görevi görüyor ve kripto para birimini ve blok zinciri terimlerinin doğru şekilde tanımlanmasına ve yasal durumlarına biraz ışık tutmasına yardımcı oluyor. Belge, dağıtılmış muhasebe teknolojisi (distributed ledger technology) tabanlı teknolojilere ve akıllı sözleşme (smart contract) tanımlarına değiniyor.

Değişik onaylanmasına rağmen, Milletvekilleri Odası ve Cumhuriyet Senatosu’ndan bir inceleme yapılması gerekiyor. Bu onay verildikten sonra, değişiklik yasal olarak bağlayıcı olacak ve çeşitli belgelerin onaylanması için blockchain kullanılabilecek.

İtalya, Blockchain’in Gerisinde Kaldı

Fransa, Danimarka ve Estonya gibi diğer birçok Avrupa ülkesi, blok zinciri endüstrisini kullanma konusunda önemli adımlar atmış olsa da, İtalya, ülkedeki blok zinciri ile ilgili ilk resmi adımı atmak için biraz geride kalmış görünüyor.

Zira, İtalya’nın son birkaç ay içerisinde blockchain dünyasına yavaşça girmesi sürpriz değil. İtalya, Aralık 2018’de, blok zinciri teknolojisinin tanıtımında yardım çağrısı yapan bir bildiri yayınlamak için diğer Avrupa Birliği ülkelerine katılmıştı. Hareket Malta tarafından başlatıldı (halk arasında “The Blockchain Island”) ve Fransa, Kıbrıs, Portekiz, İspanya ve Yunanistan ile birlikte İtalya tarafından da desteklendi. Belge blockchain teknolojisinin faydalarına değinerek, blok zincirini “oyun değiştirici” olarak nitelendirdi.

Bildiri, eğitim, ulaşım, hareketlilik, nakliye, tapu sicili, gümrük, şirket sicili ve sağlık sektörü gibi sektörleri, iç zincir süreçlerin yanı sıra blockchain girişinden faydalanacak şekilde belirtti.

Bildirgede, “Bu yalnızca e-devlet hizmetlerinin geliştirilmesinde değil aynı zamanda şeffaflığın artması ve idari yüklerin azaltılması, daha iyi gümrük toplama ve kamu bilgilerine daha iyi erişim ile sonuçlanabilir” dendi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.63%
$33,133.00
$871.40
Ethereum (ETH)
5.14%
$1,866.81
$95.95