bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,408.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,887.54
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $352.15
Ana SayfaKripto Para HaberleriJaponya Merkez Bankası, CBDC Fizibilite Testlerine Başladı

Japonya Merkez Bankası, CBDC Fizibilite Testlerine Başladı

Japonya Merkez Bankası (BoJ), 5 Nisan 2021 Pazartesi günü bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ihraç etmenin fizibilitesini belirleme deneysel aşamasını başlattı.

Bir açıklamada, deneyin ilk aşaması, düzenleme, dağıtım ve itfa gibi bir ödeme aracı olarak uygulandığında CBDC’nin temel işlevlerinin test edilmesini gerektirecek. İlk deneysel aşama Mart 2022’ye kadar sürecek.

BoJ daha sonra dijital para biriminin kapsamlı işlevlerini belirlemek için testin ikinci aşamasına girecek. Banka, gerekli görülmesi halinde özel işletmelerin ve son kullanıcıların bir pilot programa katılacağı üçüncü aşamaya geçecek.

Bankanın bir CBDC’nin fizibilitesini test etmeye devam etmesine rağmen, kurumun henüz bir para birimi ihraç etme planı yok. Ancak, ihtiyaç duyulursa test yedek görevi görecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan BOJ genel müdürü Shinichi Uchida;

“BOJ’un duruşunda herhangi bir değişiklik olmasa da, şu anda CBDC yayınlama planı yok. Bu aşamada deney başlatmanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz” dedi.

İlginç bir şekilde, Mart ayında BoJ Valisi Haruhiko Kuroda, nakit ödemeye olan yoğun bağımlılığı ve 2011’deki deprem yıkımını çevrimdışı ödemeleri yürütmeye devam etmenin nedeni olarak gösterdi.

Hiçbir merkez bankası herhangi bir dijital para birimi ihraç etmemiş olsa da, bazı kurumlar halen CBDC’lerin uygulanabilirliği üzerine çalışmalar yürütüyor. Çin, dijital yuan satışına yaklaşırken gruba liderlik ediyor.

Bununla birlikte, ABD’de, Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Temmuz 2021 gibi erken bir tarihte iki dijital dolarlık prototipi ortaya çıkarma planlarını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
5.97%
$42,408.00
$2,531.76
Ethereum (ETH)
6.99%
$2,887.54
$201.84