Ana Sayfa Kripto Para Haberleri John McAfee, ICO Dolandırıcılığı İddiasıyla Tutuklandı

John McAfee, ICO Dolandırıcılığı İddiasıyla Tutuklandı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), siber güvenlik girişimcisi John McAfee’ye, sosyal medya etkisini kullanarak kripto para birimi fiyatlarını değiştirmek suçu nedeniyle dava açtı.

McAfee‘ye, Twitter takipçilerine 2017’den Şubat 2018’e kadar en az 7 kripto para ve ICO önererek 23.1 Milyon Dolar’dan fazla kazanç elde etmek suçlamasında bulunuldu.

Gelen haberlere gör McAfee, Pazartesi gecesi İspanya’da tutuklandı ve şu anda ABD’ye iade ediliyor.

Mahkemeye sunulan belgelerde, bu ICO şirketlerinin milyonlarca dolar değerinde Bitcoin ve kendi tokenları aracılığıyla McAfee ile özel anlaşmalar düzenlediği de yer aldı. Söz konusu ICO’lar, token artışlarıyla toplam 41 Milyon Dolar’ı aştı. Ayrıca belgelerde, McAfee‘nin ICO sahipleri tarafından kendisine ödeme yapıldığını yalanlayarak yatırımcılara yalan söylediği de vurgulandı.

Kaynak: US SEC

McAfee, yatırımcı veya teknik danışman olduğunu iddia ederek Twitter’da ICO şirketlerini inceliyor ve takipçilerine ICO tokenları öneriyordu. Mahkemeye sunulan belgelerde ise McAfee‘nin tarafsız yatırım tavsiyesi gibi görünen tweetlerine şirketler tarafından promosyon ücretleri ödendiği iddia edildi.

SEC‘e göre McAfee, tüm projeleri incelediği ve en iyilerini tanıttığı izlenimini vererek kendi tokenlarını satmaya başladı.

McAfee‘nin 2017’de, Bitcoin fiyatının 2020’ye kadar 1 Milyon Dolar’a ulaşacağını ve aksi takdirde kendi parasını yiyeceğini söylediği kötü şöhretli yorumu, SEC tarafından aşağıdaki resimdeki gibi işaretlendi.

Kaynak: US SEC

McAfee, şu anda ABD gerçekleşecek olan duruşmayı bekliyor. Kripto endüstrisi gözlemcileri için bu olay, ICO organizatörlerine açılacak birçok davanın başlangıcı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Popüler

Nucleus Vision (nCash) Nedir? nCash Nasıl Alınır?

Nucleus Vision (nCash), Harvard Üniversitesi'nde kurulmuş ve 2016 yılına kadar tamamen geliştirilmiş bir ürün haline gelmiştir. Perakendeciler, müşterilerini tanımlamak ve daha iyi sunum vermek...

Barginex Borsası Copy Trader Özelliği ile Öne Çıkıyor

2018 yılında kurulan, Seyşeller merkezli Barginex borsası, Bitcoin ile tüm piyasalarda (Emtia, Hisse Senetleri, Forex, Kripto) işlem yapmanıza olanak sağlıyor. Çoğunluğunu Türk kullanıcıların oluşturduğu...

DeFi Nedir ve Neden Bu Kadar Popüler?

Bu inceleme yazımızda DeFi olarak da bilinen merkezi olmayan finans sektörünü ve neden bu kadar popüler olduğunu incelemeye çalışacağız.

DeFi

UNI Token Aşırı Değerlenecek; Ünlü Kripto Balinası Görüşünü Paylaştı

Bitfinex balinası olarak tanınan Joe007, Uniswap UNI tokenin aşırı değerleneceğine inandığını açıkladı. Joe007, sosyal medyada UNI hakkındaki düşüncelerini soran...

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi. Ağustos ayında Bitcoin ve...

YFI Sahiplerinin Sadece %26’sı Kar Elde Edebiliyor

Yearn Finance Token (YFI) sahiplerinin üçte birinden daha azı %65,8'lik bir ralliye rağmen ancak kar elde ediyor. Kripto para...