bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,655.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,932.43
tether
Tether (USDT) $0.999021
binance-coin
Binance Coin (BNB) $358.65
Ana SayfaKripto Para HaberleriJohn McAfee, ICO Dolandırıcılığı İddiasıyla Tutuklandı

John McAfee, ICO Dolandırıcılığı İddiasıyla Tutuklandı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), siber güvenlik girişimcisi John McAfee’ye, sosyal medya etkisini kullanarak kripto para birimi fiyatlarını değiştirmek suçu nedeniyle dava açtı.

McAfee‘ye, Twitter takipçilerine 2017’den Şubat 2018’e kadar en az 7 kripto para ve ICO önererek 23.1 Milyon Dolar’dan fazla kazanç elde etmek suçlamasında bulunuldu.

Gelen haberlere gör McAfee, Pazartesi gecesi İspanya’da tutuklandı ve şu anda ABD’ye iade ediliyor.

Mahkemeye sunulan belgelerde, bu ICO şirketlerinin milyonlarca dolar değerinde Bitcoin ve kendi tokenları aracılığıyla McAfee ile özel anlaşmalar düzenlediği de yer aldı. Söz konusu ICO’lar, token artışlarıyla toplam 41 Milyon Dolar’ı aştı. Ayrıca belgelerde, McAfee‘nin ICO sahipleri tarafından kendisine ödeme yapıldığını yalanlayarak yatırımcılara yalan söylediği de vurgulandı.

Kaynak: US SEC

McAfee, yatırımcı veya teknik danışman olduğunu iddia ederek Twitter’da ICO şirketlerini inceliyor ve takipçilerine ICO tokenları öneriyordu. Mahkemeye sunulan belgelerde ise McAfee‘nin tarafsız yatırım tavsiyesi gibi görünen tweetlerine şirketler tarafından promosyon ücretleri ödendiği iddia edildi.

SEC‘e göre McAfee, tüm projeleri incelediği ve en iyilerini tanıttığı izlenimini vererek kendi tokenlarını satmaya başladı.

McAfee‘nin 2017’de, Bitcoin fiyatının 2020’ye kadar 1 Milyon Dolar’a ulaşacağını ve aksi takdirde kendi parasını yiyeceğini söylediği kötü şöhretli yorumu, SEC tarafından aşağıdaki resimdeki gibi işaretlendi.

Kaynak: US SEC

McAfee, şu anda ABD gerçekleşecek olan duruşmayı bekliyor. Kripto endüstrisi gözlemcileri için bu olay, ICO organizatörlerine açılacak birçok davanın başlangıcı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.32%
$42,655.00
$1,416.15
Ethereum (ETH)
4.28%
$2,932.43
$125.51