JPMorgan CEO’su: Tüm Kriptolar Hükümetler Tarafından Kontrol Edilecek

9 Ocak tarihinde, yani bugün, JPMorgan Chase Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin dahil tüm dijital para birimlerinin nihai olarak...

0

9 Ocak tarihinde, yani bugün, JPMorgan Chase Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin dahil tüm dijital para birimlerinin nihai olarak fiat para birimleri veya hükümetler tarafından kontrol edileceğini öngören kötümser bir yaklaşımda bulundu. Dimon, yorumları bugün San Francisco’daki JPMorgan Sağlık Bakım Konferansı’nda yaptı.

Konferanstaki soruları cevaplayan Dimon, küresel hükümetlerin buna izin vermeyeceğini söyleyerek, herhangi bir kriptoparanın şimdiye kadar yasal olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığından bahsetti. Ayrıca Dimon, ana akımın kabul etmesi ve para birimi olarak kullanılacak olan herhangi bir kripto para biriminin, devletin desteğiyle veya dijital dolar gibi fiat para birimleriyle destekleneceğini belirtti.

 

Dimon’a, merkezi olmayan kriptoparaların “gölge ekonomisi”ni nasıl gördüğü sorulduğunda, kötümser bir yanıt verdi;

“Kısacası bu olmayacak, boşa harcanan zaman. Bu benim kişisel fikrim. Dünyada, gerçekten kontrol edilemeyen, merkeziyetsiz para birimi olmayacak. [Blockchain] teknolojisi tabiki kullanılacak. Para taşımak veya aktarmak için kullanılabilir. Ancak bu ABD doları olacaktır. Bir dolara karşı bir Bitcoin denilen sanal para olabilir.” dedi.

Eylül 2017’de bir bankacılık konferansı sırasında Dimon, Bitcoin’i “sahtekarlık” olarak nitelendirmişti ve Bitcoin’i şirket hesaplarında işlemeyen herhangi bir JPMorgan çalışanını “aptal” olduğu için kovacaklarını söylemişti. Dimon, , Eylül  ayında Fox Business’a verdiği özel bir röportajda, yorum yaptığına pişman olduğunu ancak bugünkü konularla pek ilgilenmediğini söyledi.

2017’de, dünyanın çeşitli ülkelerinde hükümetler, ulusal bir dijital para biriminin uygulanabilirliğini düşünüyor olduklarını açıkladı. Venezuela gibi ülkeler hali hazırda zaten bunu yaptılar.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.