bitcoin
Bitcoin (BTC) $32,415.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,061.47
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $288.58
Ana SayfaYeni BaşlayanlarBitcoinJPMorgan: El Salvador'un Bitcoin Hareketinin Ekonomik Bir Faydası Yok

JPMorgan: El Salvador’un Bitcoin Hareketinin Ekonomik Bir Faydası Yok

El Salvador devletinin Bitcoin’i ülkede yasal bir para birimi olarak kabul etme hamlesinin ardından Wall Street devi JPMorgan, Orta Amerika ulusunun bu kadar önemli bir karar almasından pek etkilenmemiş gibi görünüyor.

Amerikan bankası JP Morgan’a göre, El Salvador devletinin BTC’yi yasal para birimi ilan etme kararı herhangi bir olumlu ekonomik etki yaratmayacak.

Financial Times muhabiri Robin Wigglesworth‘un attığı tweet’te de görüldüğü gibi, yatırımcılara yönelik yakın tarihli bir notta banka, El Salvador’un BTC hamlesinin büyüme odaklı olduğunu söyledi.

Ancak Amerikan yatırım bankası, ülkenin aldığı kararın ekonomik bir yararı olmadığını ima ederek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelerini engelleyebileceğini de sözlerine ekledi.

“Bitcoin’i ikinci bir yasal para şekli olarak benimsemekle ilgili herhangi bir somut ekonomik fayda görmek zor ve IMF ile müzakereleri tehlikeye atabilir.”

Bununla birlikte IMF Sözcüsü Gery Rice, El Salvador’un BTC’yi yasallaştırma hamlesine ilişkin açıklamalarda bulunarak, ülkenin kararına ilişkin ekonomik ve yasal kaygılar olduğunu belirtti.

“BTC’nin yasal para olarak benimsenmesi, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getiriyor. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişarelerimize devam edeceğiz.”

Bilindiği gibi El Salvador, ülke kongresinde alınan çoğunluk kararının ardından, BTC’yi doların yanında yasal bir para haline getiren ilk ülke oldu. Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, hükümetin ülke ekonomisine BTC yatırımı yapan kişilere vatandaşlık vereceğini de belirtti.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.38%
$32,415.00
$123.18
Ethereum (ETH)
1.39%
$2,061.47
$28.65