bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,485.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,481.06
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $416.28
Ana SayfaKripto Para HaberleriKanada Merkez Bankası: CBDC Faydalı Olabilir

Kanada Merkez Bankası: CBDC Faydalı Olabilir

Kanada Merkez Bankası, akıllı sözleşme işlevselliğini büyük bir nimet olarak göstererek CBDC’nin benimsenmesinin çeşitli faydalarını ayrıntılandıran bir personel raporu yayınladı.

Salı günü yayınlanan personel raporunda, Kanada Merkez Bankası CBDC’nin benimsenmesi için olumlu bir duruş ortaya koydu.

Makalenin yazarları, finans sektöründe rekabeti teşvik etmek ve tüketici seçimini iyileştirmek gibi çeşitli potansiyel faydaları özetliyor. Buna ek olarak, makale akıllı sözleşme işlevselliğinin para yönetimini iyileştirebileceği çeşitli yolları araştırıyor ve şunları belirtiyor:

“Akıllı sözleşmeler, ona belirli özellikler ekleyerek programlanabilir parayı mümkün kılabilir. Örneğin, para zaman içinde değer kazanacak veya kaybedecek şekilde programlanabilir veya yalnızca belirli mal veya hizmetle ilgili işlemlerde kullanılmak üzere programlanabilir.”

göstererek CBDC’nin benimsenmesinin çeşitli faydalarını ayrıntılandıran bir personel raporu yayınladı. CBDC

Banka ayrıca, programlanabilir paranın eklenmesiyle, maliyetli üçüncü şahıslara ve aracılara olan güvenin azaltılabileceğini veya ortadan kaldırılabileceğini ve böylece finansal sistemin daha da düzene girebileceğini kaydetti.

Rapor, bir CBDC’nin refahı artırabileceğini, refah kayıplarını azaltabileceğini ve dijital inovasyonu ilerletebileceğini belirterek şu sonuca varıyor:

“Bir CBDC, rekabetçi ve canlı bir dijital ekonomi sağlamak için faydalı ve muhtemelen gerekli olabilir.”

Rapor, merkez bankası dijital para birimleri hakkında olumlu bir bakış açısına sahip olsa da, ekonominin refahına net bir pozitiflik sağlaması halinde yalnızca bir tanesini uygulayacağını belirtti. Makalenin yazarları, bunun doğru olacağı iki olası senaryoyu değerlendirdi. Kanada’da nakit artık yaygın olarak kullanılmıyorsa veya alternatif bir dijital para birimi bu kadar yaygın bir şekilde benimseniyorsa, ülkenin parasal egemenliğini tehdit altında olduğu belirtildi.

Şimdiye kadar, Kanada Merkez Bankası’nın CBDC’ler hakkındaki görüşü karışıktı. Banka daha önce İsveç’in bir e-krona denemesinin ardından dijital para birimlerinin değerini reddetmişti.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.79%
$48,485.00
$867.88
Ethereum (ETH)
0.29%
$3,481.06
$10.10