bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,771.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,049.63
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.25
Ana SayfaGenelKanada'dan Kripto Ticaret Platformları Reklamlarına Uyarı Geldi

Kanada’dan Kripto Ticaret Platformları Reklamlarına Uyarı Geldi

Kanada’da yetkililer kripto borsalarının reklamlarına inceleme getirdi. Reklamlarda yasal olmayan ibarelerin çıkartılması konusunda borsalar uyarıldı.

Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) ve Kanada Yatırım Endüstrisi Düzenleme Kurumu (IIROC) yöneticileri, Kripto ticaret platformları reklamlarında nelerin kullanılıp, nelerin kullanılamayacağına dair bilgilendirme yaptı.

Kripto Ticaret Platformları Reklamına İnceleme

Kanada Yatırım Endüstrisi Düzenleme Kurumu (IIROC)

CSA ve IIROC tarafından yayınlanan “Kripto varlık ticareti yapan platformların belirli reklam faaliyetleri ve pazarlama stratejileri” başlıklı yazıda verilen reklamlarda özellikle yer almaması gereken noktalar belirtildi.  İhlal edilecek kuralların kripto ticaret platformları tarafına ceza olarak döneceğini belirten yetkililer, kamu yararının sürekli olarak gözetilmesi gerektiğini belirttiler.

Kumar ve benzeri özendirici etkilerin reklamlardan uzak tutulması gerektiğinin altını çizen yetkililer, konu ile ilgili olarak:

“Yakın zamanda, yatırımcıları alım satım yapmaya ve bir yatırım fırsatını veya bir ödülü kaçırma korkusuyla hızlı hareket etmeye teşvik etmek için yarışmalar, promosyonlar, ikramiyeler ve zaman sınırlarını içeren reklam veya pazarlama stratejilerini kullanan bazı CTP’leri kaydettik” ifadelerini kullandılar.

Kısacası her iki kurum da CTP tarafından hızlı ve fazla kazanç elde etme tarafının öne çıkartılması ile yatırımcıların riskli kararlar almasının sağlanmasının yasak olduğunu hatırlatıyor. Dolayısıyla bu faaliyet, “tescil ettirenin müşterilere adil, dürüst ve iyi niyetle davranma yükümlülüğünü ihlal edebilir.

Kanada’da Düzenleyici Netlik

Bir yük gibi görünse de, belge, Kanadalı düzenleyicilerin ülkedeki Kripto Ticaret Platformlarından hangi değişiklikleri görmek istedikleri konusunda dikkate değer bir netlik gösteriyor. Hatta kripto ticaret platformları daha fazla soru için iletişime geçebilecekleri CSA ve IIROC personelinin bir listesini sunar.

Bu, düzenleyici netliğin borsalar için elde edilmesinin zor olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, ABD finans gözlemcisi netlikle ilgilenmediğini, bunun yerine “kapalı kapılar ardında yıldırma taktikleri” yürüttüğünü iddia etti.

Benzer şekilde, başkan Gensler bir vadeli ETF’ye açık olduğunu ifade etmesine rağmen, SEC bir Bitcoin ETF’yi uygulamak için Kanada’ya kıyasla yavaş kaldı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.41%
$60,771.00
$249.16
Ethereum (ETH)
0.83%
$4,049.63
$33.61