bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,860.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,959.66
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $453.07
Ana SayfaKripto Para HaberleriKayıt Dışı Menkul Kıymet Satma Suçlaması Uydurma Bir Suç: Shapeshift CEO'su

Kayıt Dışı Menkul Kıymet Satma Suçlaması Uydurma Bir Suç: Shapeshift CEO’su

Shapeshift CEO’su ve kurucusu Erik Voorhees, kayıtsız menkul kıymet satma fikri hakkındaki düşüncelerini paylaştı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Voorhees’i kayıtsız hisse senetlerini halka arz ettiği için suçladığı bir zamandan bahsetti.

Voorhees, bu suçlamaları ”tamamen suç olmayan çöp” olarak nitelendirerek, federal kurumla bir yıla yakın bir süre uğraşmak zorunda kaldığını söyledi. Sonuç olarak CEO, nihayetinde komisyon ile anlaşmak için avukatlara yüz binlerce dolar harcadığını iddia etti. Voorhees uzlaşma miktarını açıkladı ve şunları söyledi:

“… insanların yatırım yapmak istediği bir şirket kurma ve yatırımcılara bir miktar para kazanma suçundan elli bin dolar.”

Nisan 2012’de, Bitcoin 10 doların altında işlem görürken Voorhees, kullanıcıların Bitcoin kullanarak bahis yapmalarına izin veren türünün en eskisi olduğunu iddia ettiği popüler bir zar oyunu web sitesi olan SatoshiDICE’ı kurdu.

Ertesi yıl Temmuz 2013’te Voorhees, siteyi 126.315 BTC karşılığında sattı ve bu o sıralarda Bitcoin ile yapılan en büyük anlaşmalardan biriydi. Bununla birlikte, Haziran 2014’te SEC, Voorhees’den SatoshiDICE’deki hisselerini kayıtsız bir teklif yoluyla halka sattığı için ücret aldı. Ancak Voorhees, federal otorite ile bir anlaşmaya vardı ve 15.843 dolara yakın kar ve 35.000 dolarlık bir ceza ödedi.

Geçmişte kalan olayı hatırlatan Voorhees, bugün düzenleyicilerin iyi niyetleri olsa da, kayıt dışı menkul kıymet satmanın aslında uydurma bir suç olduğuna inandığını, ekosistem için genel etkilerinin ise olumsuz olduğunu söyledi.

“Bundan önce kesinlikle hükümetin hayranı değildim ve ondan sonra, bu düzenleyicilerin birçoğunun iyi niyetleri olduğunu anlıyorum. Ancak bunların etkilerinin büyük bir kısmının zararlı olduğunu düşünüyorum. İyi şeyler inşa etmeye çalışan iyi insanlara.”

Daha yakın bir zamanda, SEC’in XRP aracılığıyla yasadışı güvenlik teklifi yaptığı iddiasıyla kripto şirketi Ripple’ı suçlamasının ardından, şirketin CEO’su Brad Garlinghouse da aynı şekilde memnuniyetsizliğini dile getirmişti. Ona göre SEC davası tüm kripto ekosistemine yönelik bir saldırıydı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.29%
$58,860.00
$1,936.49
Ethereum (ETH)
4.67%
$3,959.66
$184.92