bitcoin
Bitcoin (BTC) $47,698.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,964.83
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $546.58
Ana SayfaKripto Para HaberleriKazakistan Maden Çiftliklerinin Tükettiği Enerjiyi Sınırlandıracak

Kazakistan Maden Çiftliklerinin Tükettiği Enerjiyi Sınırlandıracak

Çin’in baskılarından kaçan kripto para madencileri en yakın lokasyonlara gittiler. Bunlardan birisi de Kazakistan oldu.

Kazakistan yetkilileri yaptıkları araştırmalar sonucunda kripto maden çiftliklerinin tükettiği enerji miktarını hesapladı. Buna göre tek maden çiftliği en az 24 bin evin enerji ihtiyacı kadar elektriğe ihtiyaç duyuyor. Hükümet ayrıca madencilik çiftliklerinden gelen artan talebi karşılamak için gereken ek arzı tahmin etti ve yeni tesislerin güç derecesine bir üst sınır önerdi.

Kazakistan Kripto Madenciliği Sektöründe Güç Kullanımını Ölçüyor

Kazakistan Enerji Bakanlığı durumun boyutunu ortaya çıkartmak için yaptığı araştırma sonucunda korkunç bulgulara ulaştı. Ülkedeki 24 bin evin tükettiği enerjiyi tek bir maden çiftliği tüketiyor.

Çin, bu yıl kripto para madencilerini çökerttiğinden, Kazakistan, düşük enerji oranlarıyla madencilik endüstrisinden birçok işletme için çekici bir yer haline geldi. Sonuç olarak, hükümet rakamlarına göre elektrik tüketimi bu yılın ilk dokuz ayında %7,4 artarak yaklaşık 83 milyar kilovat saate (kWh) ulaştı.

Nur-Sultan’daki yetkililer, ülkede faaliyet gösteren yaklaşık 50 maden çiftliğindeki artışı zaten suçladılar. Toplam 972 MW’ı aşan proje kapasitesiyle, Kazakistan’ın elektrik dağıtım şebekesine şu anda uyguladıkları yükün 693 MW’tan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Bunun da ötesinde, yasadışı madencilik tesislerinin güç kullanımının da artmış olması muhtemeldir. Enerji Bakanlığı, iş haber portalı LS’ye, madencilik merkezlerine atfedilebilecek aşırı tüketim artışının 1.050 MW civarında olduğunu, yeraltı kripto madencilerinin payının ise 250 ila 450 MW aralığında olduğuna inanıldığını söyledi.

Hükümet Yeni Maden Çiftliklerinin Kapasitesini 100 MW ile Sınırlamak İstiyor

Kazakistan Enerji Bakanlığı, madencilik sektörünün artan ihtiyaçlarını karşılamak için elektrik üretiminde en az 1.000 MW artış gerektireceğini ve bunun önümüzdeki dört ila beş yıl içinde gerçekleşebileceğini kaydetti. Ekim ayı başlarında, Kazakistan Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliev, hükümetin aynı dönemde toplam 3.000 MW kapasiteli elektrik santralleri inşa etmeyi planladığını söyledi.

Durumun kötüleşmesini önlemek için bakanlık, elektrik şebekesine bağlanan yeni tüketiciler için 100 megavat kapasite sınırı öneriyor. Önlemin ülkede kripto madenciliği çiftlikleri inşa eden projeleri etkilemesi bekleniyor. Kripto para madencileri ve potansiyel yatırımcılar için tek kötü haber bu değil. Bu ay milletvekilleri, ülkede faaliyet gösteren maden işletmelerinin kayıt altına alınması için bir teklif sundular. Sektördeki artan enerji tüketimiyle ilgili olarak, Mazhilis’teki bir grup milletvekili, dijital paraların çıkarılmasıyla uğraşan işletmeler için daha yüksek elektrik oranlarının benimsenmesi çağrısında bulundu.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
16.21%
$47,698.00
$7,731.85
Ethereum (ETH)
13.8%
$3,964.83
$547.15