bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,524.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,484.60
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $416.10
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinKIA Motors America Saldırıya Uğradı! Saldırganlar 600 BTC Fidye Talep Ediyor

KIA Motors America Saldırıya Uğradı! Saldırganlar 600 BTC Fidye Talep Ediyor

Kia Motors America, bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı oldu ve saldırganlar 30 Milyon Dolar değerinden fazla 600 BTC fidye istiyorlar.

Kötü şöhretli DoppelPaymer hacking grubu, bu kez popüler otomobil üreticisi Kia Motors’un Kuzey Amerika şubesine saldırdı. Failler, fidyenin Bitcoin olarak ödenmesini talep ediyorlar.

Kia Motors America, Hacker’ların Kurbanı Oldu

BleepingComputer‘a göre, Kia Motors America (KMA) bir saldırının kurbanı oldu. Merkezi Irvine, California’da bulunan KMA, Kia Motors Corporation’ın bir yan kuruluşudur ve ABD’de yaklaşık 800 bayisi bulunmaktadır.

Telefon hizmetlerini, ödeme sistemlerini, işletme sahibinin portalını ve dahili siteleri etkileyen ulusal bir BT kesintisinden sonra, kuruluşun güvenliğinin ihlal edildiği ortaya çıktı. KMA, dahili, bayi ve müşteriye dönük sistemleri içeren BT kesintileri yaşadığını açıkladı ve bu sorunları çözmek için çalıştığını söyledi.

BleepingComputer, DoppelPaymer fidye yazılımı çetesinin sistemlere sızdıklarını söyleyen bir fidye notunu yayınladı. Dahası, mesajda faillerin Kia’nın ana şirketi olan Hyundai Motor America’yı tehlikeye attığı yazıyor, ancak bunun gerçek bir kanıtı yok.

Ekip, büyük miktarda veriyi çaldıklarını iddia eden ve KMA fidye ödemediği takdirde önümüzdeki 2-3 hafta içinde serbest bırakmakla tehdit eden bir Tor kurban sayfası oluşturdu.

KMA’ya Fidye Yazılımı Notu. Kaynak: BleepingComputer

Daha önceki benzer durumlarda olduğu gibi, failler fidyenin Bitcoin ile ödenmesini talep ettiler. Daha spesifik olarak, önümüzdeki birkaç gün içinde 404.5 BTC’nin (yaklaşık 21 Milyon Dolar değerinde) transfer edilmesini istediler.

Bununla birlikte, KMA belirtilen zaman çerçevesinde ödemeyi yapmazsa, fidye miktarı artarak 600 BTC’ye (yaklaşık 31 Milyon Dolar) yükselecek.

İlginç bir şekilde, KMA bir fidye yazılımı saldırısı kanıtı görmediklerini belirten bir açıklama gönderdi. Örgüt, sorunların organize bir saldırı yerine düzenli bir sistem kesintisinden kaynaklandığı şeklindeki tutumunu yineledi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.83%
$48,524.00
$887.99
Ethereum (ETH)
0.86%
$3,484.60
$29.97