bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,802.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,966.48
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $451.73
Ana SayfaKripto Para HaberleriKıdemli Analistten Bitcoin için Karamsar Görüş

Kıdemli Analistten Bitcoin için Karamsar Görüş

Bitcoin, 2020’de küresel hisse senetlerinden daha iyi yükseldi, ancak deneyimli bir analist hala Bitcoin’e değeri olmayan bir varlık olarak bakıyor.

New York merkezli bir finansal danışmanlık portalı olan Bankrate‘de yatırım ve servet yönetimi konusunda kıdemli bir analist olan James Royal, uzun vadede Bitcoin’i değersiz olarak niteledi. Çünkü Bitcoin’in değerlenmesini desteklemek için gerekli nakit akışını oluşturmadığını söyledi.

James Royal, bu yılı baz alarak Bitcoin ve hisse senetleri ile karşılaştırdı. Her iki piyasa da Mart ortasındaki en düşük seviyelerinden keskin bir şekilde toparlanırken Bitcoin, %200 oranında bir artışla geleneksel emsallerinden daha iyi performans gösterdi.

Bazı finans uzmanları, geleneksel hisse senetlerinin büyümesini “balon” olarak adlandırırken, James Royal için Bitcoin’in oluşturduğu balon, ABD borsası tarafından oluşturulan balondan çok daha şiddetli.

James Royal; “Bugün hisse senetleri bir balon içinde olabilir, ancak çoğu hisse senedi hala yılın en yüksek seviyelerinde ve piyasayı bir bütün olarak ayakta tutuyor.” dedi.

Bunun aksine, Bitcoin veya diğer dijital para birimlerinde durumun böyle olmadığını söyleyen Royal, değerlendirmelerini desteklemek için, ‘dijital varlıklarda nakit akışının olmadığını” ve bu yüzden ‘geleneksel hisse senetlerine göre balon olma şansının çok daha yüksek” olduğunu söyledi.

Peki Durum Böyle Mi?

Ancak son zamanlarda Bitcoin ile ilgilenen çoğu insan başka türlü düşünüyor. Efsanevi Hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones, 22 Milyar Dolar’lık portföyünden kripto para türevlerine küçük yatırımlar yaptı ve takipçilerine Bitcoin ‘i fiat enflasyonuna karşı “en hızlı at” olarak gördüğünü anlattı.

Son zamanlarda, halka açık şirket MicroStrategy de 250 Milyon Dolar’lık nakit rezervini Bitcoin piyasasına yeniden soktu. Şirket, ABD Doları tutmada kârlı bir getiri görmediklerini de itiraf etti. Kanada merkezli grafik firması Snappa, kripto paraları korumak için benzer bir çağrı yaptı.

Yine de, şüpheciler kripto para biriminin gerçek dünyada hiçbir faydası olmadığına inandıkları için “Bitcoin’in değeri yoktur” söylemlerine devam ediyorlar. 2008 – 2009 mali krizini doğru bir şekilde tahmin eden Peter Schiff, Bitcoin fiyatının sıfıra döneceğini söyleyerek, yozlaşmış kumarbazların piyasayı yönettiğini söyledi.

Ekonomist Nouriel Roubini de kripto para birimini benzer faktörler nedeniyle eleştirdi ve 2019’da bir ABD Kongre komitesi önünde kripto para birimlerini “tüm dolandırıcılıkların anneleri ve babaları” olarak nitelendirdi.

Elde Tutulan Bitcoin Miktarı Yüksek

Ancak bu eleştiriler, insanları Bitcoin almaktan ve/veya elde tutmaktan vaz geçirmiyor. Glassnode tarafından bildirilen verilere göre, “Bitcoin HODLING” davranışı, Bitcoin satın alan yatırımcıların geri satmak yerine ellerinde tutmalarını ifade eden bir argüman. Bu durum geçen hafta üç yılın en yüksek seviyesine yükselmişti.

Yatırımcılar, şimdi Bitcoin’in mevcut ekonomik çalkantı döneminde 20.000$’a yakın tarihi zirvesini yeniden test etmesini bekliyor. ABD Federal Rezervi’nin enflasyonu daha yüksek ve faiz oranlarını daha düşük tutma taahhüdüne karşı başkalarının kripto para piyasasına girmesini bekliyorlar.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.74%
$58,802.00
$2,199.19
Ethereum (ETH)
5.24%
$3,966.48
$207.84