bitcoin
Bitcoin (BTC) $61,004.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,051.12
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $475.28
Ana SayfaYeni BaşlayanlarCoin MiningKırgızistan, 500'den Fazla Yasadışı Kripto Madencilik Çiftliğini Kapattı

Kırgızistan, 500’den Fazla Yasadışı Kripto Madencilik Çiftliğini Kapattı

Kırgızistan, ülkede faaliyette olan ve halihazırda kaçak olan 500’den fazla kripto madencilik sistemini açığa çıkarttı. Kırgızistan kripto konusunu düzenleyecek.

Kaçak kripto madencilik için operasyon düzenleyen Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi (SCNS), direkt olarak elektrik şebekesine bağlı ve herhangi bir izni bulunmayan çiftlikleri kapattı.

Bu Şekilde Madencilik Yapılması Sürdürülemez

Kapattıkları kripto madencilik çiftliklerin sayısının 500’den fazla olduğunu açıklayan yetkililer, ekipmanlarının saatte 3 bin kw elektrik kullandığını ve bu şekilde yasal da olsa bu işin yapılmasının doğru olmayacağını belirttiler. Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Elektrik şebekelerine yasadışı olarak bağlı 500’den fazla maden çiftliği ortaya çıktı. Bir ekipman seti saatte yaklaşık 1.500-3.000 kilovat tükettiğinden, madencilik çiftliklerinin daha sonra üretilen elektrik sıkıntısına yol açtığına dikkat edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Kırgız Yetkililer Kripto Paraları Düzenlemek İçin Çalışacak

Kırgızistan’ın kripto madencilik konusunda herhangi bir düzenlemesi bulunmuyor. Bunun için çalışmaları başlatmayı planlayan yetkililer, kripto endüstrisini de içine alacak şekilde geniş bir çerçeveden konuyu değerlendirecek. Mali Piyasanın Düzenlenmesi ve Denetlenmesi kurumu ilgili noktalara kripto para borsalarını yönetmek ve düzenlemek için bir rapor gönderdi.

Rapor içerisinde kripto para borsalarının düzenlenmesi konusunda hükümetin görüşlerinin desteklendiği, bunun için mutlaka yasal bir çerçeve olması gerektiği bilgisine yer verildi. Bakanlık, risk kontrolü ile birlikte teknolojik ve yenilikçi büyümeyi kolaylaştırmaya yönelik kripto düzenlemelerine duyulan ihtiyacı vurguluyor. Raporda bölüm şu ifadelerle anlatılıyor:

Kırgızistan Bayrağı, bitcoin temsili ile

“Bu, riskleri azaltacak ve yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine ve dijital bir ekonominin oluşumuna yardımcı olacak, aynı zamanda sistemik pazarın gelişiminin temelini oluşturacak ve nitelikli yatırımcılar da dahil olmak üzere daha geniş bir katılımcı kitlesinin katılımı için ön koşulları yaratacak. Kripto borsalarının faaliyetlerinin düzenlenmesi, finansal piyasaların düzenlenmesi ve denetimi alanında yetkili organ tarafından işlevsel bir yaklaşım temelinde gerçekleştirilecektir.”

Kırgızistan’da kripto madencilik alanında yasadışı olarak çalışan birçok firmaya bu yıl baskın yaptı ve kapattı. Ancak buna rağmen hala yasadışı kripto hareketi henüz sona ermiş değil. Hükümet ise bu sorunları kripto düzenlemesi ile kayıt altına alarak bitirmeyi hedefliyor. Kırgızistan’ın kripto madenciliği operasyonları, kripto para birimlerinin fiyatının küresel olarak artmaya başladığı 2017’den sonra radikal bir artış gördü.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.22%
$61,004.00
$134.21
Ethereum (ETH)
0.86%
$4,051.12
$34.84