bitcoin
Bitcoin (BTC) $46,928.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,905.68
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $536.79
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinKolombiya, Kripto ATM Sayısında El Salvador'u Takip Ediyor

Kolombiya, Kripto ATM Sayısında El Salvador’u Takip Ediyor

Kolombiya, kripto benimsemesi en yüksek olan ülkelerden birisi olması ile biliniyor. Bu da ister istemez kripto ATM’lerin ülke içerisinde yaygınlaşmasını sağladı.

Kripto ATM’ler konusunda ciddi adımlar atan Kolombiya, bu alanda Bitcoin’i resmi para haline getiren El Salvador’u takip ediyor.

El Salvador Kripto ATM Konusunda Lider

El Salvador geçtiğimiz ay Bitcoin’i resmi para olarak kabul etmesinin ardından ülkede hızlı bir şekilde kripto paraya adapte olmaya başladı. Özellikle Bitcoin ATM’lerini süratle yerleştiren El Salvador bu anlamda da birinciliği ele geçirmişti. Kolombiya da Bitcoin ATM konusunda çalışma gerçekleştirmeye başladı. Ülke bu konuda El Salvador’u takip ediyor. Kolombiya, Latin Amerika’daki ATM sayısı bakımından El Salvador’dan önce ilk sırada yer aldı ve Chainalysis’in 2020 küresel kripto benimseme endeksine göre, Venezuela’dan sonra ikinci oldu.

Hükümet, Nisan 2021’de, dolandırıcılık arttıkça kripto para biriminin büyümesinin farkedilmeden gidemeyeceğini ve dikkatli olmaları gerektiğini fark etti. 2020’den beri duvarda yazı vardı; Şili borsası Buda.com, Kolombiya’da 31.1 milyon dolarlık işlem hacmi kaydetti. Ocak-Mart 2021 arasında işlem hacmi 40 milyar dolara yaklaştı.

ATM’lerdeki Artışın Nedeni Ne?

Bogota’da 29’u bulunan elli ATM’den altısı Medellin’de, üçü Bucaramanga ve Pereira’da, geri kalanı ise Barranquilla, Cartagena, Cucuta ve La Hormiga’da en az birer tane olmak üzere ülke geneline dağılmış durumda.

Buda.com’un CEO’su Alejandro Beltran, Kolombiya’nın işlemsellikte önemli bir kripto merkezi olmaya devam ettiğini ve Venezuela’nın küresel benimseme endeksinde ilk 3’te yer alması ve Kolombiya’ya yakın olması nedeniyle ATM’lerdeki artışın buna bağlı olabileceğini söyledi. Venezuela ile kripto işlem etkileşimleri. Veya, kripto ATM’lerinin bazı finansal işlemleri nakitin sunabileceğinden daha verimli hale getirdiğini söyledi.

Kolombiya, diğer Güney Amerika ülkelerinden, kripto para benimsemesinin siyasi ve ekonomik çalkantılar tarafından gerekli kılınmamasıyla farklılık gösteriyor. Örneğin Arjantin’de devalüasyon, temerrüt, hiperenflasyon ve üç yıllık bir durgunluk döngüleri ülkeyi kripto para biriminin benimsenmesi için olgunlaştırdı. Yabancı madencilerin endüstriyel müşteriler için 0,06$/kWh elektrik tarifesini cazip bulması ile madencilik orada yükselişe geçti. Venezuela’da, koronavirüs pandemisi sırasında bankaların kapanması, insanları dijital varlık benimsemeye ve enflasyonu artırmaya yöneltti.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
17.96%
$46,928.00
$8,428.27
Ethereum (ETH)
15.6%
$3,905.68
$609.29