bitcoin
Bitcoin (BTC) $61,507.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,147.65
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $486.55
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto Kazançlarıyla NFT Satın Alanlardan Vergi Alınacak

Kripto Kazançlarıyla NFT Satın Alanlardan Vergi Alınacak

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki NFT severler için süregelen çılgınlığın ortasında pek de hoşlarına gitmeyecek bir ayrıntı var. Kripto para birimi sermaye kazançları ile yapılan NFT alımlarına %20’ye kadar vergi geliyor.

Eğer NFT severler BTC veya ETH kazançlarıyla dijital bir tahsilat için ödeme yaparlarsa, bunların vergiye tabi olduğunu bilmeleri gerekiyor. Sadece Rarible, Sweet veya başka herhangi bir NFT pazarı tarafından değil, aynı zamanda Amerikan vergi gözlemcisi tarafından da vergiye tabi olacaklar. Çünkü, ülkenin İç Gelir Servisi (IRS), kripto para birimlerinin karı ile yapılan NFT satın alımlarından vergi alacak.

Elden çıkarılmış varlıkların sermaye kazançları üzerindeki vergiler, geleneksel varlık sınıflarında çok daha yaygın, ancak popüler inanışın aksine dijital varlık dünyasında da durum pek farklı gibi görünmüyor.

Vergi, kripto para biriminde tahakkuk eden kazançların %20’si tutarında olacak. Örneğin, bir kişi Bitcoin bulundurmaktan 300$ kazanırsa ve bunun karıyla bir NFT satın alırsa, IRS ona 60$ vergi ödemesini zorunlu kılacak.

Robert Frank, CNBC’nin Squawk Box’ında konuyu detaylandırdı;

“Görünüşe göre, kripto para kazanımlarıyla NFT satın alan koleksiyoncular bu yıl çoğu vergiden muaf olduğu düşünülen anlaşmalar için büyük vergi faturalarıyla karşı karşıya kalabilir.”

Ayrıca Frank, IRS’nin kripto paraları para birimi değil, sermaye varlığı olarak gördüğünü belirtti. Bunu yaparak, kazanç veya kayıp tahakkuk edebileceklerini ve sonuç olarak sermaye kazancı vergilerini çekmeleri gerektiğini de vurguladı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.37%
$61,507.00
$227.58
Ethereum (ETH)
2.67%
$4,147.65
$110.74