Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Analiz Kripto Para Birimlerinde Yönetim Topluluklarının Karşılaştırmalı Analizi

Kripto Para Birimlerinde Yönetim Topluluklarının Karşılaştırmalı Analizi

Kripto para projeleri söz konusu olduğunda, karar verme süreci bazen çok zor gerçekleşir. Çoğu zaman ağın yönetimi birkaç kişinin eline bırakılıyor. Örneğin projenin çekirdek geliştirme ekibi gibi… Bitcoin, merkezi olmayan bir ağın yönetiminin güçleşdirilmesinin klasik bir örneğidir. Daha da kötüsü, topluluk içinde çok sayıda güç merkezi birbirleriyle çatışmaktadır; Madenciler örneğin Bitcoin işletmeleri yada sıradan kullanıcılar olabilirler. Bitcoin’in, tartışmalı konuları üzerine fikir birliğine varma konusunda gerçek bir sorun çözme mekanizması yok. Bu, ağın nasıl ölçeklendirileceği sorusu bir kaç yıldır büyük sorunlardan birisi haline geldi.

Neyse ki bazı altcoinler, merkeziyetsiz yönetim ve bunun yanı sıra hala işlemlerin hızlı halledilebildiği sistemleri geliştiriyor. Pek çok benzer sistem, ağ fonlama yoluyla aylık bir bütçeye bağlıdır. Dash, büyük ölçekli gelişme ve entegrasyonları sağlamak için, 100 milyon dolarlık yıllık bütçeyle, yönetim topluluğunda öncü oldu. Ademi merkeziyeti derinleştirdi.

Dash: Blockchain Tarafından Merkeziyetsiz Yönetim

Dash, topluluk yönetişimi ve hazine sistemini yürürlüğe koyan için ilk kriptoparadır. Dash, iki katmanlı bir ağ kullanıyor. Birinci katmanı madenciler, ikinci katmanı ise ana kartlar oluşturuyor. Masternodlar ise ağ için ek servisler gerçekleştiren özel düğümlerdir.

Bir masternode çalıştırmak için, en azından 1.000 DASH’e sahip olmak gerekir. Bugün, bir masternode 1 milyon dolara mal olacaktır, ancak dash’i erken benimseyenlerinin birçoğu masternode’ları yalnızca birkaç bin dolar karşılığında satın aldı. Günümüzde, 4.600’den fazla masternod bulunmaktadır.

Dash, blok rezervlerinin% 45’ini madencilere, %45’ini masternode’lara ve kalan %10’luk  kısmını da Masternod ağı tarafından sunulan ve onaylanan projelere gönderiyor. Dash’in paylaşılan blok ödüllerinden bahseden Dash Core’un CEO’su Ryan Taylor şunları yazdı:

“Bitcoin birkaç farklı cephede merkezileşme ile karşı karşıya fakat bdaha büyük sorun, ağ kaynaklarının %100’ünün, ihtiyaç duyulan pek çok şeyin aksine tek bir göreve tahsis edilmesidir. Bu gülünç derecede kötü.”

Dash’ın masternodları, kripto para biriminin InstantSend ve PrivateSend işlevlerini etkinleştirir. Bu işlemler, transaction’ları anında onaylar, gizliliği korur ve mali açıdan da oldukça güvenlidir. Masternodlar kripto paranın yönetişim sisteminin omurgasını oluşturur, çünkü her bir masternod ağa gönderilen işlemleri onaylayabilir.

2016’da, Dash’in masterternodları, 2 MB’lık blokaj artışını neredeyse oybirliğiyle sadece 24 saat içinde onayladı. O dönemde Bitcoin iki yıldır bu kararla mücadele ediyordu. Böylece Masternodes, temel ekibin temel Geliştirme ekibinin veto gücünü etkin bir şekilde kullandılar. Bu da, masternodlara kripto paranın geleceği üzerinde nihai karar verme gücünü sağlar.

Dash’in yıllık 100 milyon dolarlık bütçesi, geniş geliştirme ekibi, fon entegrasyonu, halkla ilişkiler ve pazarlama, ödeme, sponsor konferanslar ve benzerlerini finanse etmek için kullanılabilir.

Decred – Decentralized Credit (Merkeziyetsiz Kredilendirme)

Dash gibi Decred de, yerinden yönetime dayalı otonom bir organizasyondur (DAO). Kendi kendilerini finanse eden topluluk tabanlı yönetişim, blok zincirine entegre edilmiştir.

Decred söz konusu olduğunda herhangi bir masternod yoktur ve Coinholders (coin bulunduran kullanıcılar) da bu sorunlara (hard fork) oy verebilirler. 70 DCR, şu sıralar yaklaşık 5.600 dolar. Ödül dağıtım oranı, madenciler için %60, kripto para sahiplerine %30 ve geliştiricilere %10’dur.

PIVX – Private Instant Verification (Özel Anında Doğrulama)

PIVX, Dash üzerinden fork ile yaratıldı ve bu nedenle yönetim modelleri Dash ile oldukça benzer. Herkes bir teklif gönderebilir ve bu öneride evet ya da hayır olabilir. Masternode sahipleri bir masternode çalıştırmak için en az 10.000 PivX’e sahip olmalıdırlar. Blok ödülünün% 90’ı masterternod’lar ile kenara koyma düğümleri arasında paylaşılır ve geri kalan %10 da topluluk bütçesi önerileri için atanmıştır.

PIVX ekibine göre yönetişim sistemi, şimdi tüm topluluğu kapsayacak bir genişletme şekli için yeniden tasarlanıyor. Aslında, bu hareket topluluk tarafından sunulan bir önerinin sonucunda ortaya çıktı.

SmartCash

Kriptopara piyasasındaki yavaş ilerleyen toplum tabanlı yönetişim sistemi dahilinde, SmartCash yalnızca topluluk geliştirme ve önerileri için blok ödülünün %80’ini gönderiyor. SmartHive Yönetişimi olarak adlandırılan bu yapı, her holder’ın önerilere ve topluluk kararlarına oy vermesine izin veriyor.

SmartRewards, SmartCash’in fiyat istikrar mekanizması olup, 1000 SMART’ı cüzdanlarında tutan ve 30 günlük süre içinde herhangi bir yere taşımayanları ödüllendiriyor. Her ayın 25’inden 25’ine ödüller dağıtılıyor.

Geleceği Şekillendirmek

Dijital para birimi ekosistemi 1 trilyon dolara doğru yürüyüşe devam ederken, kalkınma konusundaki tartışmalar bitmeyecek gibi duruyor. Sistem fikirleri kusursuz ve bu sistemlerin kalıcı olması neredeyse kesin. Bitcoin’in iç savaşı, ademi merkeziyetçi projelerde fikir birliği sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

Bitcoin Reklamları Hong Kong Sokaklarını Turuncuya Boyadı

Bitcoin Association of Hong Kong (BAHK) isimli bir Bitcoin topluluğu, vatandaşların "kendi kendilerinin bankaları olmaya" teşvik etmek amacıyla, Bitcoin merkezli reklamları Hong...

Bitcoin ve Ethereum Analizi – 19 Eylül

Kripto para piyasası, son 24 saat içinde nispeten durağandı. Bitcoin 11.000$ civarında işlem görürken, Ethereum %2'lik bir artış gösterdi ve 385$ seviyelerine...