bitcoin
Bitcoin (BTC) $49,358.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,139.44
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $562.11
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto Para Borsası BtcTurk'e Karşı İddialar Büyüyor! Borsa Yeni Bir Açıklama Yaptı

Kripto Para Borsası BtcTurk’e Karşı İddialar Büyüyor! Borsa Yeni Bir Açıklama Yaptı

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan BtcTurk, son günlerde veri sızıntısı ve hack iddiası ile karşı karşıya kalmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde sizlere bildirdiğimiz gibi, borsa kullanıcılarının kişisel verilerinin sızdırıldığı iddiası Twitter’da dolaşmaya başlamıştı. Bununla birlikte BtcTurk tarafından resmi açıklamalar gelmiş ve bu olayın doğru olmadığı söylenmişti.

Fakat daha sonra Thodex olayındaki başarılı araştırmalarından da tanıdığımız Tufan Poyraz, BtcTurk konusunu da araştırdı ve bilgilerin sızdırıldığı iddia edilen forum sitesinde hacker’ların verilere nasıl ulaştığına dair yeni bir metin paylaştı.

”2. tur yakında geliyor! Bu verilerin nasıl ve kimden elde edildiğini açıklayacak mısınız? Evet, size biraz bilgi vereyim. 2018 yılında Btcturk’te çalışan bir kişi tüm kullanıcı verilerini (burada paylaştığımız e-posta, telefon, isim, adres vb.) birden fazla hacker’a sattı. Şirket olayı biliyordu, ancak asla kamuya açıklanmasına izin vermediler.

Kullanıcılarının şu anki gibi bir şeyden haberdar olmasına asla izin vermezler. Ekip üyelerimizden biri bu olayda tasarrufunun %85’ini kaybetti. Şirket kullanıcıyı yanlış yapmakla suçladı ve konuyu kapattı. Buna inanabiliyor musunuz? Yakında daha fazla ayrıntı yayınlayacak. Saygılarımızla, Phineas.”

BtcTurk ise bu iddialara sessiz kalmadı ve konuyla ilgili yeni bir açıklama daha yaptı. Borsanın resmi açıklamasında sistemde herhangi bir sızıntı veya siber saldırı olmadığı söyleniyor.

”Değerli kullanıcılarımız, daha önceki duyurularımızda ifade ettiğimiz üzere Şirketimiz tarafından 13 Mayıs 2021 tarihli veri sızıntısı iddiası şirketimiz siber güvenlik ekiplerince titizlikle incelenmiştir. Öncelikle kullanıcılarımızın Türk Lirası ve kripto varlıklarının güvenliği ve sistemimizde herhangi bir güvenlik ihlali olup olmadığı incelenmiş, yapılan detaylı inceleme neticesinde bir sorun veya siber saldırının söz konusu olmadığı görülmüştür.

Şirketimiz sistemlerinde herhangi bir sorun görülmemekle birlikte iddia edilen döneme ilişkin yapılan inceleme ise hassasiyetle sürdürülmektedir. Bu konuda herhangi bir ihlal tespit edilmesi durumunda şeffaf bir şekilde ilgili durum otoriteler ile beraber aynı anda kullanıcılarımızla da paylaşılacaktır. Mevcut durumda, BtcTurk ana sistemlerinde veya test ortamlarında herhangi bir güvenlik açığı veya veri ihlali söz konusu değildir.

Tüm kullanıcılarımızın şirketimiz nezdinde tutulan Türk Lirası bakiyeleri ve kripto varlıkları güvendedir ve kullanıcılarımız işlemlerine 7/24 güvenle devam etmektedir. Bununla birlikte kaynağı belirsiz ve kötü niyetli iddialar temel alınarak sosyal medyada yer alan Şirketimizi itham edici nitelikte ve bazı kişisel verileri de içeren paylaşımların ilgili yasaları ihlal edici olduğunu, söz konusu paylaşımlara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
7.17%
$49,358.00
$3,538.97
Ethereum (ETH)
1.05%
$4,139.44
$43.46