Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Kripto Paralar Tahminlerden Daha Çok Merkezcil Oldu

Kripto Paralar Tahminlerden Daha Çok Merkezcil Oldu

Kripto para birimlerinin tümü merkezcil olmamıştır. Coinler arası nakit; güvenilir değişim; aracıları geçerek. Pek çok kripto kurunun, merkezi bankalar gibi daha çok yapılandırılmış hali neden olabilir?

Cüzdan bilançoları, kontrol düğümlerini ayarlamadan çok sayıda kripto projesi yerine koymak istedikleri finansal kurumlar gibi davranırlar.

 

Kripto Paraların Merkezcil Olması

“Merkezi olmayan” kelimesi Satoshi’nin orijinal raporında (bu konuyla ilgili “blokaj” da) görünmemektedir, ancak o zamandan beri Bitcoin ve ardıllarıyla eş anlamlı hale gelmiştir. Dijital bir para biriminin gerçekten merkezcil olmaması için iki şey sağlamalı: sansüre karşı direnmek ve proje liderlerinin karışmasına karşı bağışıklık kazandırmak. Bir coinin fiyatı, kurucusuna bağlı olarak hayatta kalıyorsa, merkezi değildir. Benzer şekilde, hızı ve ölçeklenebilirliği merkezileştirilmiş düğümlerle hesaba katarsa, merkezileştirilmemiş olur.

Bu hesaba, en iyi 20 şifre döviz kurundan çoğunun, gereken standarttan çok acayip bir şekilde düşmesini sağlar. Birkaç kişi, işlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi sağlanınca geliştiricilere kontrolü devredeceğini taahhüt ettiği “gelecekte yerinden yönetim” modeli için çalışırken, bazıları %51 saldırıları önlemek için düğüm noktaları veya hashpower’tan yoksun olarak çalışıyor. Dünyanın en popüler kripto para birimleri, düğüm ve merkezcil olmayan yönetimlerine göre derecelendirildiğinde şekilleniyor. Skor ne kadar düşükse (1 – 10) para biriminin merkezileştirilmesi o kadar kolaydır.

Bitcoin

Bitcoin ağında yaklaşık 12.000 düğüm var, bu rakam geçen seneye göre iki katına çıktı. Bu düğümlerin her biri, işlemlerin doğruluğuna ve genel defterin mümkün olduğunca dağıtılmasına yardımcı olarak ağ etkinliğini kaydeder. Almanya’dan Rusya’ya, Nijerya’dan ABD’ye, dünyanın dört bir yanındaki tüm düğümler çalışıyor. Saniyede 20’den fazla exahash içeren bir hashratla birleştiğinde, web’in en merkezi olmayan blokchain biridir.

Tek gerçek endişe, bitcoin madenciliğinin, çıkarma gücünün %70’ini oluşturan, Çin tarlaları tarafından kontrol edilmesi. Ancak, Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da ortaya çıkan devasa yeni madencilik tarlaları bu endişeleri yakında hafifletebilir. Liderlik açısından, Bitcoin çok merkezi olmayan bir konumdadır. Satoshi Nakamoto’nun vahşi doğudan çıkıp bir güç yolculuğuna çıkmasıyla Bitcoin’in şimdiye kadar tek bir varlığın merhametinde olduğunu düşünmek zor.

Merkezi olmayan defter: 9

Merkezi olmayan liderliği: 10

Ethereum

Ethereum ağında; kamu muhasebecisi, kullanılan 26,000’den fazla düğümün işlemleri doğruladığını ve merkezcil olmadığını göstermektedir. Aslında, Cornell Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir rapor, Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi dağıldığını iddia ediyor. Bununla birlikte, Ethereum’un Bitcoin’den daha merkezcil olmadığı anlamına gelmez.

PoW, madencilerin her bir işlemi doğrulamak için verimli çalışmalar yapmalarını ister, çünkü kötü bir aktörün ağını kontrol etmesi son derece verimsiz olur. Bunu PoS modeli ile yapmak teorik olarak daha kolay olurdu. Görüşme modeli değerlendirmeleri bir yana bırakıldığında, Ethereum’un en büyük zayıflığı merkezi liderliktir. Teknik açıdan değil, sembolik bir açıdan bakıldığında, platformun başarısı Vitalik Buterin’in birbirine yapışmasına bağlı.

Merkezi olmayan defteri: 8

Merkezi olmayan liderlik: 3

Bitcoin Cash

Bitcoin Core gibi, Bitcoin Cash, geniş hashrate ve 1200’den fazla düğüm sayısıyla merkezsizleşmiştir. BCH’nin BTC’ye göre sadece %10’luk düğümü vardır, ancak herhangi bir tanımlama, merkezi olmayan bir şifreleme işleminin gerektirdiği standartları karşılar. Liderlik açısından, Bitcoin Cash’i destekleyen çok sayıda yüksek profilli figür var, ancak Rick Falkvinge’nin haksız yere hak iddia etmesine rağmen, doğrudan lider veya CEO yok.

Merkezi olmayan defter: 7

Merkezi olmayan liderlik: 8

Ripple

Ripple, küresel bankaların bir aracı olarak kullanılabilecek bir potansiyele sahiptir, bankalar XRP’yi kullanmaya pek ilgi duymuyor olsa da. Ayrıca merkezi olmayan bir kripto para değildir. Ripple Labs’un 2012’deki Big Bang versiyonunda 100 milyar XRP oluşturuldu ve o tarihten bu yana büyük miktarda Ripple çıkarıldı. Ripple Ağ Geçitlerinin (temel olarak onaylanan alışveriş merkezleri), müşteri hesap bakiyelerini dondurma gücüne sahip olduğuna göz yummasanız bile, dağıtılmış düğümlerin olmaması, Ripple’in bu listede hemen hemen tüm diğer altcoinlere göre daha kolay kapatılabileceği anlamına gelir.

Merkezi olmayan defter: 2

Merkezi olmayan liderlik: 1

Geri Kalanların En İyileri

Litecoin: 14.000’den fazla düğüm ile blokchain güvenliğini korur, ancak Ethereum gibi Litecoin’de, Charlie Lee’nin güçlü bir lider kültü ile zayıflar.

Merkezi olmayan defter: 7

Merkezi olmayan liderlik: 3

 

Monero: Riccardo Spagni aka Fluffypony, Monero başlarda hayattan daha büyük figürdü. Ancak proje Fluffypony’den bile daha büyük ve yokluğunda da devam edecek. Monero ağı şu anda 2,500’den fazla düğüme sahiptir.

Merkezi olmayan defter: 5

Merkezi olmayan liderlik: 5

 

Stellar: Temelde Ripple lite’den Gateway donma özelliğini eksilti. Stellar’da hoşlanılacak şeyler var, ancak merkezi olmayan bir kripto para değil.

Merkezi olmayan defter: 3

Merkezi olmayan liderlik: 2

 

Neo: Merkezileşme açısından, Neo, Ripple ve Iota ile hemen hemen aynı noktada. Şirketin kontrolü altında olmayan üç yeni düğümü (şu anda yedi tanesinin Neo tarafından denetlendiği) dışarıda bırakma planları var, ancak o zaman bile Neo merkezsizleşmeyecektir. Dahası, doğrulayıcı operatörler, kripto paraya ilham kaynağı olan orijinal ruhun antitezi olan çalışma zamanını korumak için Neo tarafından yasal olarak sorumlu tutulacaklardır. Ekibin geçen Ekim’de “elle kontrol” yaptığı sırada ağ sonlandırıldıktan sonra Neo saatlerce çevrimdışı kaldı. Kill Switch’ine sahip herhangi bir blokchain, blokchain değildir.

Merkezi olmayan defter: 2

Merkezi olmayan liderlik: 3

 

İlk 20’deki kalan kripto para birimleri ile yolunuzu takip edince hepsi; gerçek merkeziyetçiliği sağlamak için hashrate ya da düğümlerden yoksun olan ya da merkezi liderlik tarafından sakat kalan projeler. Hâlâ bu paralara yatırım yapılabilir, bu paralardan kazanç elde edebilir ve coin değişimleri yaparak kullanabilirsiniz. Bu düzen hayranlığa vurulursa ve hükümetler kripto para üzerinde çatlamaya başlarsa, bu yıkım altcoinlerle başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Bitcoin Hash Oranı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum Bitcoin ağının güçlü kaldığı anlamına geliyor. Blockchain.com kurucu...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

FinCen Belgeleri Nedir ve Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Kamuoyuna sızdırılan FinCEN belgeleri, dünyanın en büyük finans kuruluşlarının kara para aklama operasyonlarına nasıl aracılık ettiğini ve bu bankaların 2 Trilyon Dolar'ı...

Bitcoin – Altın Korelasyonu Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Bitcoin - altın korelasyonu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı; küresel ekonomi Covid-19 virüsünden muzdarip olduğu sürece de yüksek kalacak gibi görünüyor.