bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,415.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,026.14
tether
Tether (USDT) $0.999718
binance-coin
Binance Coin (BNB) $473.06
Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto Piyasaları Çin'in Açıklamalarını Görmezden Geliyor

Kripto Piyasaları Çin’in Açıklamalarını Görmezden Geliyor

Kripto piyasaları, Çin’in son salvolarının da etkisini üzerinden atmaya başladı. Bitcoin Cuma gününden bu yana yüzde 7 büyüdü.

Asya’daki kripto piyasaları, haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Çin’in kripto ticareti ve madenciliği tamamen yasakladığını açıklaması sonrasında Cuma günü düşüşe geçen kripto paralar, bu sabah itibari ile yeniden güç toplamaya başladı.

BTC Yüzde 7 Yükseldi

Kripto piyasaları açısından en değerli para olan Bitcoin Cuma gününden bu yana yüzde 7 yükselerek, yatırımcısına yine kazandırmaya başladı. Çin’in açıklamaları sonrasında Cuma günü 40 bin 936 dolara kadar gerileyen değerli kripto, 44 bin dolara yakın bir seviyede işlem görüyor.

BTC/USD Kaynak: TradingWiew

Ethereum da Cuma gününden bu yana ciddi düşüş yaşayan kripto varlıkların arasında yer alıyordu. Kripto para 2 bin 747 dolara kadar düştükten sonra yeniden yükselişe geçti ve 3 bin 100 dolar bandında işlem görmeye devam ediyor.

CoinMarketCap verilerine göre kripto piyasaları Çin haberinden sonra 1,99 trilyon dolar hacminden 1,86 trilyon dolara gerilemişti. Ancak haberin etkisi geçtikten sonra 1,96 trilyon dolara kadar yükseliş söz konusu oldu.

EQONEX kripto borsası satış müdürü Justin d’Anethan konu ile ilgili olarak, ““Biraz kurt ağlayan adamın hikayesine benziyor, bilirsiniz, çok fazla ve sonra insanlar umursamayı bırakır. bence şu anda piyasalarda gördüğümüz şey bu” diye yorum yaptı.

Justin d’Anethan, geçen haftanın başında Çin’den gelen Evergrande haberleri ile kripto piyasaları tarafının gerilediğini ve hafta içinin son gününde yine Çin’den gelen diğer haberle daha da geriye düştüğünü belirtti.

D’Anethan, “Hala çok iyi olan birçok temel unsur var” diye ekledi. “Ve sonra Çin hikayesi bir şekilde duyuldu, orada bulunmadan önce bunu yaptı.

Konu ile ilgili olarak City Index’in APAC kıdemli piyasa analisti Tony Sycamore, Çin’in kripto piyasalarını alt üst eden rolünün seyrini sürdürmek üzere olduğunu söyledi ve ekledi:

“Duyuru, yükseliş görüşümüze bir aksilik sağlasa da, bu bir sürpriz değil. Sycamore, Bitcoin’in geçen haftaki 39.573 ABD dolarının üzerinde kalmasını sağlarsa, teknik görünüm olumlu olmaya devam ediyor.” dedi. “Geçen haftanın 45.159 ABD dolarının üzerinde ve 200 günlük hareketli ortalamanın 45.575 ABD dolarının üzerinde bir kırılma ve kapanış, yeniden bir teste işaret eder ve 52.956 ABD dolarının en yüksek kırılmasının devam ettiğini gösterir.”

Sycamore, teknik görünümün, geçen haftaki 2.650 ABD dolarının üzerinde kalması koşuluyla, Ethereum için olumlu olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi. “Geçen haftanın 3,175 ABD dolarından gelen direncin üzerinde bir kırılma ve kapanış, 4.025 ABD dolarından düzeltmenin tamamlandığının ve yükseliş trendinin yeniden başladığının güçlü bir göstergesi olabilir.”

Çin Borsalarının Tokenları Düştü

Çin merkezli global kripto para borsalarını OKEx ve Huobi’nin token fiyatları yasaklama haberinden sonra ciddi anlamda düştü. Özellikle Huobi bu dönemde Çin’den yeni kullanıcı kaydı oluşturmayacaklarını açıkladı.

Alım satımı kolaylaştırmak için sıklıkla kullanılan veya kripto piyasaları tarafından dijital para birimi fiyatlarındaki oynaklığa karşı bir önlem olarak kullanılan bir stabilcoin olan Tether (USDT) de artan hacimler gördü. Coinmarketcap’a göre USDT’nin işlem hacimleri son 24 saatte yüzde 20’nin üzerinde arttı.

Kripto piyasaları Çin’den gelen iki yıkıcı haberin etkisini atmayı başardı. İlerleyen dönemlerde yeniden böyle haberler gelmezse olumlu seyrin devam edeceği öngörülüyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.06%
$60,415.00
$640.40
Ethereum (ETH)
1.55%
$4,026.14
$62.41