bitcoin
Bitcoin (BTC) $57,558.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,355.91
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $618.34
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinKripto Uzmanları, BTC'nin Fiat Paranın Yerini Alacağını Düşünüyor

Kripto Uzmanları, BTC’nin Fiat Paranın Yerini Alacağını Düşünüyor

Bitcoin fiyatında yaşanan mevcut düşüş, bazı uzmanların dünyanın en büyük kripto para birimine ilişkin iyimserliğini azaltmamış gibi görünüyor.

Yayınlanan yeni bir ankette, bir grup kripto para ve fintech uzmanı, 2040 yılına kadar BTC’nin mevcut fiat parayı geçeceğini düşünüyorlar. Kişisel finans karşılaştırma platformu Finder tarafından yapılan yeni bir ankette, katılımcıların yarısı Bitcoin’in 2040 yılına kadar fiat parayı veya merkez bankası tarafından verilen para birimlerini geçeceğine inanıyor.

Anketin yapıldığı kişi sayısı dar olsa da, (42 kripto para uzmanı) Bitcoin’in Nisan ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra yaşanan fiyat düşüşünün kripto profesyonellerinin uzun vadeli perspektifini etkilemediğini gösteriyor.

Anket, ankete katılanların %50’sinin önümüzdeki 20 yıl içinde Bitcoin’in hiperbitcoinizasyon olarak da bilinen küresel finansı geçtiği anı görmeyi beklediğini ortaya koyuyor. Katılımcıların üçte biri olayın 2035’ten önce gerçekleşeceğine inanırken, %44’ü Bitcoin’in asla küresel finansın baskın formu olmayacağını tahmin ediyor.

Kripto Para

Katılımcıların çoğunluğu, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak tanıma hamlesinin, gelişmekte olan ülkelerin BTC’yi birincil para birimi olarak benimsemesinin sadece başlangıcı olduğunu söylüyor. Kripto uzmanlarının %33’ü, kripto para biriminin önümüzdeki 10 yıl içinde gelişmekte olan ülkelerde en yaygın para birimi olmasını bekliyor. Diğer %21’i ise benimsemenin görüleceğine inanıyor, ancak bu 10 yıl veya daha fazla zaman alacak.

Panelistlerin üzerinde hemfikir olduğu şeylerden biri ise Bitcoin madenciliğini çevreleyen çevresel kaygılar. Katılımcıların %93’ü yeşil enerji tartışmasının Bitcoin’e zarar vermeye devam edeceğini söylüyor. Yüzde 31’lik kısım ise enerji tüketiminin fiyatı önemli ölçüde etkileyeceğine inanıyor.

Yine de, uzmanların yarısından fazlası çevre dostu bir Proof-of-Stake modeline geçmenin olası fiyat yansımalarına rağmen cevap olduğunu düşünmüyor. Çünkü ankete katılanların %66’sı iş kanıtı modelini gerekli bir kötülük olarak nitelendiriyor.

Kraken Büyüme Başkanı Dan Held, Cointelegraph ile yaptığı bir röportaja, Bitcoin’in dünyanın rezerv para birimi olma şansının yüksek olduğunu, ancak bunun en az 10 yıl süreceğini söyledi. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerde Bitcoin’in esas olarak sansürden kaçınmak için değerli olduğunu da söyledi.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
5.53%
$57,558.00
$3,182.96
Ethereum (ETH)
6.9%
$4,355.91
$300.56