Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Kurumsal Yatırımcılar 2018'de Kripto Paralara Yönelecek

Kurumsal Yatırımcılar 2018’de Kripto Paralara Yönelecek

Sekiz yıllık boğa koşusu, kurumsal yatırımcılara gösterilen borsanın aksine, kripto piyasalarına bireysel yatırımcılar hakim. Bunu bitcoin de dahil hemen hemen heryerde görülüyor.

Bireysel yatırımcılar için cennet olan kripto para değişimlerine boğulmuş durumda. Popüler kripto para değişimi olan Binance, kısa süre önce tek bir günde 250.000 yeni kullanıcını üye olduğunu açıkladı. Kraken’de, günlük 50.000 yeni hesap açıyor ve her gün 10.000 yeni destek biletlerine kayıt olunuyor. Bir blog yazısında, Kraken geliştiricileri şunları yazdı:

 

“Son zamanlarda talep edilen beklenmedik patlama, ezici bir şekilde olmuştur.”

Binance, Bitfinex ve CEX.io gibi bazı borsalar, yeni hesap kayıtlarını geçici olarak durdurdu; böylece teknolojilerini güncelleştirebilir ve platformlarını piyasaya sürülen bireysel yatırımcıların acele etmesine karşı daha iyi hazırladılar.

Dahası, çok beklenen Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bireysel yatırımcılar hakimiyet kazanıyor. The Wall Street Journal’a göre:

“Daha muhafazakâr firmaların mesafe tuttuklarının bir işaretinde, CFTC verileri Cboe’nun Bitcoin vadeli işlemlerinde bankalar ve varlık yöneticileri tarafından neredeyse sıfır ticareti gösteriyor”

Kurumsal para yola çıktı

Bir kripto balonuyla ilgili sonsuz spekülasyon var. Ne zaman fiyatlar değişmeye başlasa ya da ünlü uçucu kripto pazarında dalgalanmalar yaşansa, uzmanlar kabarcık patlaması yaptığını ve sınırı aştığını bildirir. Kripto para birimleri Noel’den önce bir flash çarpışmasına katlandığında, yorumcular kripto post-mortems ile internete sızdı. Elbette çoğu fiyat tek bir günde iyileşti.

Gerçekte, kripto partisi sızmıyor. Sadece yeni başlıyor.

Kurumsal para yolda ve bu olduğunda dijital para birimi değerleri önemli derecede artacak. JP Morgan Chase CEO’su ve rezil kripto şüpheci, Jamie Dimon bile Bitcoin’i dolandırıcılık olarak nitelemekten dolayı pişman olduklarını dile getirdiler. Dimon, Fox Business ile yaptığı röportajda “Blockchain’in gerçek olduğunu” kabul etti. Dolar ve Yen gibi geleneksel para birimlerini temsil eden kripto para birimleri için destek vermeye devam etti.

Dimon’un yorumları, CNBC’nin altcoin Ripple’in XRP simgesini kullanarak ana bankacılık endüstrisinden 100’den fazla müşterisine sahip olduğunu bildirdiği için yapıldı. 11 Ocak’ta MoneyGram, Ripple’in XRP jetonunu para göndermek için dijital bir yöntem olarak test etmek için anlaşma imzaladı. Ripple’in fiyatı, o günün ilerleyen saatlerinde çıkan haberlerden sonra %25 arttı.

Kurumsal yatırım için gelişen fırsatlar

Blockchain kullanım durumları daha yaygın hale geldiğinden, kripto para pazarlarında kurumsal yatırımın artmasını beklemektedir.

Wall Street Journal, Ekim ayında yatırım ortaklığı şirketi Goldman Sachs’ın Bitcoin ile ilgili yatırım ürünü sunmayı düşündüğünü bildirdi. Journal’a yapılan yorumlarda bir Goldman sözcüsü şunları söyledi:

“Dijital para birimlerindeki müşterilerin ilgisine yanıt olarak, bu alanda onlara en iyi nasıl hizmet edileceğini araştırıyoruz.”

Nihai olarak, bireysel çıkarlar kurumsal çıkarları harekete geçirir ve bu, dijital para birimlerinin değeri üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.

CME Group ve Cboe Group tarafından yürütülen Chicago merkezli borsalarda bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, kurumsal yatırım için yeni fırsatlar yaratıyor. Özellikle, çok beklenen Kripto-ETF fonlarının yakında yatırımcılar tarafından kullanılabilir olabileceğini belirttiler. Ayrıca, Morgan Stanley’in tahminlerine göre, 2017’de hedge fonları, kriptoya dayalı varlıklara 2 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Bu çok para, ancak olası yatırımın küçük bir yüzdesi.

Kısacası, Bitcoin hedge fonları karlarını binlerce yüzde olarak hesaplıyor ve kurumsal yatırımcılar sonsuza dek uzak duramıyor.

Dijital para birimleri baskılara maruz kalmaya devam ederken, yatırımcıların en büyük korkularına karşı oldukça dirençli olduklarını kanıtlıyorlar. Teknoloji hızla gelişiyor ve şu anda geleneksel yatırım pazarlarını devam ettiren, aynı özelliklerin ve güvenlik önlemlerinin birçoğu kripto pazarlarında da giderek artıyor.

Toplam kripto piyasa değeri çok büyük olmasına rağmen, tam potansiyelinden çok uzaktır. Kripto paralar şimdi sadece ev halkı adı haline geliyor ve hala damgalı yatırım önsezilerimizden bazılarını döküyorlar. Bununla birlikte, gerçek büyüme potansiyeline, kurumsal platformlar vasıtasıyla kripto pazarlarına katılmak isteyen bireysel yatırımcılar tarafından ve piyasa güçleri tarafından kaçınılmaz olarak önemli karlara imkân yaratacak olan kurumsal yatırımlar olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

TRA Taraftar Token Satış Tarihi Belli Oldu

Trabzonspor, Chiliz ortaklığı ile, 2 saat sürecek olan TRA Taraftar Token satışını 22 Eylül Salı günü saat 15:00’de başlatacağını açıkladı.

Bitcoin ve Ethereum Analizi – 19 Eylül

Kripto para piyasası, son 24 saat içinde nispeten durağandı. Bitcoin 11.000$ civarında işlem görürken, Ethereum %2'lik bir artış gösterdi ve 385$ seviyelerine...

YFI Sahiplerinin Sadece %26’sı Kar Elde Edebiliyor

Yearn Finance Token (YFI) sahiplerinin üçte birinden daha azı %65,8'lik bir ralliye rağmen ancak kar elde ediyor. Kripto para...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.